10. září 2013 16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Toulaví psi mohou být utraceni, říká nový rumunský zákon

Toulavý pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toulavý pes (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BUKUREŠŤ Rumunský parlament v úterý výraznou většinou schválil zákon, který umožňuje utratit toulavé psy. Stalo se tak týden poté, co v Bukurešti smečka psů zabila čtyřletého chlapce. Tragédie obnovila vzrušené diskuse, jak si s tímto velkým a letitým problémem v rumunské metropoli, ale i v dalších městech poradit.

Minulý týden v pondělí napadla smečka toulavých psů v bukurešťském parku dva bratry. Starší, šestiletý vyvázl s kousnutím do nohy, ale mladšího ze sourozenců zvířata ukousala k smrti. Rumunský prezident Traian Basescu v reakci vyzval vládu, aby umožnila utracování toulavých psů. Proti takovému postupu se ale staví část veřejnosti v čele s ochránci zvířat.

ČTĚTE TAKÉ:

Starosta Bukurešti Sorin Oprescu se vzhledem k rozpolcenému stanovisku společnosti ve svém městě rozhodl uspořádat všelidové hlasování. "Uděláme, co si Bukurešťané přejí, přesně co chtějí," prohlásil, když minulý týden oznámil, že 6. října se v metropoli uskuteční referendum.

Schválený zákon ukládá obcím, aby se o chycené psy bez majitelů 14 dní staraly. Pokud během dvou týdnů o ně nikdo neprojeví zájem, mohou být utraceni. Poslanci se tímto právním předpisem snaží respektovat stanovisko ústavního soudu, který v lednu 2012 tehdejší zákon povolující utracování psů označil za odporující ústavě.

Zákon vstoupí v platnost poté, co jej podepíše prezident. Basescu tak nepochybně učiní, soudě podle postoje, který dal najevo po smrti čtyřletého chlapce.

Problém toulavých psů

V téměř dvoumilionové Bukurešti se podle odhadů nyní po ulicích toulá kolem 65 000 bezprizorních psů. Od neštěstí z minulého pondělí dostávají úřady denně kolem 200 stížností na tato zvířata, předtím jich bylo 70 až 80.

Jen loni psi v rumunské metropoli pokousali 16 000 lidí. V roce 2006 zabil zuřivý pes japonského podnikatele nedaleko úřadu vlády. Další obětí se stala v roce 2011 žena, kterou napadla a roztrhala smečka v areálu jedné nemocnice.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!