Mluvčí záchranných operací Tibor Dobson řekl, že snížení pH pod devět bude znamenat, že řeka může být prohlášena za zachráněnou. Hodnota pH vyjadřuje kyselost a zásaditost. Čistá voda s pH sedm se považuje za neutrální. Stupeň pH kolem devíti až desíti má podle internetové encyklopedie Wikipedia například běžné mýdlo a hodnotu kolem osmi má mořská voda.
Podle Dobsona zatím není hlášen žádný úhyn ryb v Rábě nebo v ramenu Dunaje. V podstatně horším stavu je řeka Marcal, do které kal pronikl v pondělí. Všechny ryby vymřely a ani flóra nemohla být zachráněna, uvedl Dobson.
Slovenský vodohospodářský podnik podle dopolední informace mluvčího Pavla Machavy neměl zatím informace o znečištění společného úseku Dunaje sedimentačním kalem z výrobny hliníku. "Situaci sledujeme, upozornění od maďarských kolegů jsme zatím nedostali," řekl Machava.
České ministerstvo životního prostředí na místo havárie nikoho nevyslalo. Vedoucí odboru environmentálních rizik ministerstva Karel Bláha řekl, že se neštěstí nedotkne českého území, ačkoli to patří přes Moravu i k povodí Dunaje. Případné nečistoty budou odtékat po proudu Dunaje. "Víc se dozvíme až na jednání v Bruselu, podle zákonných lhůt už mělo Maďarsko havárii oznámit Evropské komisi," řekl Bláha. Podobnou katastrofu na území Česka podle něj nelze zcela vyloučit, i zde jsou odkaliště. Taková událost je nicméně velmi nepravděpodobná, míní.
Červený kal, který je žíravý a obsahuje těžké kovy, po protržení hráze jímky zaplavil pět obcí a kontaminoval řeku Marcal. Ta je přítokem Ráby.
Pondělní protržení odkalovací nádrže u hliníkárny ve městě Ajka na západě Maďarska je doposud nejhorší ekologickou katastrofou v zemi. Havárie si vyžádala nejméně čtyři lidské životy a přes sto zraněných, další tři osoby úřady nadále pohřešují.
Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prohlásil, že nemá smysl obnovovat postiženou část obce Kolontár, která byla únikem kalu zasažena nejvíce. "Nevidím žádný význam obnovy, kromě zničeného mostu," řekl premiér na místě tragédie. "Zřejmě bude třeba vybudovat novou část obce a postiženou oblast oplotit jako věčné memento. Tam se nedá žít," uvedl. Orbán také řekl, že je víc než jasné, že šlo o lidské selhání. Je potřebné najít viníky a postižené lidi odškodnit, dodal.
Mnozí obyvatelé postižených obcí již prohlásili, že ve zničené oblasti již nechtějí žít. Podle Orbána bude k těmto lidem přistupováno jednotlivě, a pokud si budou přát území ekologické havárie opustit, musí se jim pomoci začít nový život na jakémkoli jiném místě.
Čtěte také: |
Představitelé firmy Mal Zrt, které hlinikárna patří a která provozuje skládku, veškerou vinu popírají. Prezident společnosti Lajos Tolnay a ředitel Zoltán Bakonyi v úterý prohlásili, že dodrželi všechny předpisy a proto nechápou, proč byla firmě pozastavena činnost. Červené bahno podle nich není pro člověka nebezpečné.
Firma slíbila, že zaplatí pohřeb obětí, v případě náhrady ostatních škod je však opatrnější. Tvrdí, že škody jsou o hodně menší, než tvrdí například státní tajemník Illés, který je odhadl na deset miliard forintů (asi miliarda korun). "Výměna několika desítek tisíc tun půdy, anebo i stotisíce tun není nic, co bychom nezvládli," uvedl Bakonyi.
Toxické kaly zamořily Dunaj už před deseti lety v RumunskuVýběr velkých katastrof způsobených chemickým průmyslem: 28. červenec 1948 - Dvě stě lidí zemřelo a 3800 bylo zraněno při explozi v továrně na barvy v Ludwigshafenu. Příčinou neštěstí byl požár zásobníku s alkoholem. 1932 - 1968 - Japonská chemička Chisso Corporation vypouštěla řadu let odpad obsahující rtuť do zálivu u města Minamata na západním pobřeží ostrova Kjúšú. Toxický kovový prvek se dostal do potravního řetězce a způsobil vážné zdravotní problémy několika tisícům místních obyvatel. 3. prosince 1984 - Z pobočky amerického koncernu Union Carbide v indickém Bhópálu uniklo 40 tun nebezpečného methyl-isokyanátu. Neštěstí si během prvního týdne vyžádalo na 8000 obětí a dalších asi 15.000 lidí zemřelo v následujících letech. Následky otravy trpí přes 100.000 lidí a další nemocní přibývají. 13. listopadu 2005 - Výbuch chemičky v čínském městě Ťi-lin způsobil smrt pěti osob a vynutil si evakuaci 10.000 obyvatel. Do řeky Sung-chua přitom uniklo 100 tun toxických látek, zejména benzenu a nitrobenzenu. Kontaminace způsobila vážné problémy se zásobováním pitnou vodou v Číně i Rusku. |