5. října 2017 7:45, aktualizováno  8:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Halloween bude. Zákaz zahalování pro masky neplatí, říká rakouské ministerstvo

Ilustrační foto, maska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto, maska. | foto: Reuters

VÍDEŇ Zákaz zahalování obličeje na veřejnosti, který je v Rakousku v platnosti od počátku října, se nevztahuje na masky, které lidé nosí během oslav Halloweenu. Uvedlo to rakouské ministerstvo vnitra, které se snažilo rozptýlit obavy některých lidí, jež zmátl zavádějící článek na zpravodajském webu. Zákaz zahalování na veřejnosti prosadila rakouská vláda jako součást „integračního balíčku“.

O zmatení se postaral článek zveřejněný na zpravodajském serveru NÖN. Jeho autor napsal, že letošní oslavy svátku Halloween, během kterého se lidé oblékají do strašidelných kostýmů, bude vzhledem k platnému zákazu zahalování „napínavý“.

Ministerstvo vnitra ale ujistilo, že i letošní 31. říjen budou moci lidé, kteří si oblíbili původem anglosaský lidový svátek, užívat stejně jako v předchozích letech. Zákon, který zakazuje zahalování na veřejnosti a zabránit má především nošení burek a nikábů, totiž uvádí některé výjimky.

Zahalovat se lidé na ulicích mohou podle zákona ze zdravotních důvodů či při tradičních průvodech během masopustu a adventu. Obličej si zahalit mohou také z profesních důvodů, to se týká například řemeslníků, lékařů či klaunů, uvedlo ministerstvo. Halloweenské oslavy spadají podle něj pod široký pojem tradice, a je tak dovoleno se během něj na ulici zahalovat.

Zákaz zahalování schválil rakouský parlament v rámci integračního balíčku letos v květnu. Kdo se od října na ulici zahalí, vystavuje se hrozbě pokuty ve výši až 150 eur (3900 korun). Zahalování obličeje na veřejnosti už je zakázáno v několika zemích EU. Jako první v Evropě k zákazu přistoupila v roce 2011 Francie, po které následovala Belgie, Nizozemsko či Bulharsko. Muslimský podnikatel z Francie Rachid Nekkaz už oznámil, že je stejně jako ve Francii ochoten za ženy, které si obličej zahalí, pokuty platit i v Rakousku.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!