Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trafiky pro tři rebely mohou Nečase přijít draho, píší Slováci

Svět

  12:28
BRATISLAVA - Za málo pravděpodobnou označil slovenský list Pravda možnost, že by dosluhující český premiér Petr Nečas nevěděl o údajné politické korupci.

Petr Nečas na posledním zasedání vlády foto: MAFRA, Tomáš Krist

Deník to napsal v reakci na žádost vrchního státního zástupce Iva Ištvana, aby Sněmovna vydala Nečase k trestnímu stíhání v souvislosti s aférou jeho blízké spolupracovnice Jany Nagyové.

"Ačkoliv Nečas vinu odmítá, představa, že všechno za jeho zády zařídila osoba, která mu byla tak blízká a že on o úplatcích vůbec nic nevěděl, je dost málo pravděpodobná. Trafiky pro tři rebely v ODS (což on sám nazývá 'politickým kompromisem') ho tak mohou vyjít velmi draho," napsal slovenský deník. Jde o první případ, kdy policie žádá o vydání předsedy vlády ke stíhání.

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas podle policie loni na podzim slíbil trojici tehdejších poslanců ODS úplatek v podobě členství v orgánech společností, v nichž je majoritním akcionářem stát. Za to se poslanci měli vzdát svého mandátu, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku.

Pravda soudí, že Nečas se trestnímu stíhání nevyhne, a to bez ohledu na to, zda Sněmovna žádosti vrchního státního zástupce vyhoví. "I v případě, že by parlament odmítl premiéra v demisi vydat (ke stíhání), vzhledem k omezené poslanecké imunitě, kterou si čeští poslanci schválili začátkem letošního roku, může být Nečas stíhán hned po skončení svého mandátu, tedy nejpozději po řádných volbách v roce 2014," poznamenal deník. Nečas již dříve oznámil, že do Sněmovny už znovu kandidovat nebude.

Hlasování o vydání Nečase k stíhání podle listu ovšem ukáže, zda dosavadní koalice skutečně má ve Sněmovně těsnou většinu 101 hlasů. O tuto většinu opíraly strany ODS, TOP 09 a LIDEM návrh, aby se po Nečasově demisi stala novou premiérkou současná šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Prezident Miloš Zeman se ovšem rozhodl jmenovat úřednickou vládu v čele s Jiřím Rusnokem.

Autoři: ,