Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trafiky pro tři rebely mohou Nečase přijít draho, píší Slováci

Petr Nečas na posledním zasedání vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas na posledním zasedání vlády | foto: MAFRA, Tomáš Krist

BRATISLAVA Za málo pravděpodobnou označil slovenský list Pravda možnost, že by dosluhující český premiér Petr Nečas nevěděl o údajné politické korupci.

Deník to napsal v reakci na žádost vrchního státního zástupce Iva Ištvana, aby Sněmovna vydala Nečase k trestnímu stíhání v souvislosti s aférou jeho blízké spolupracovnice Jany Nagyové.

"Ačkoliv Nečas vinu odmítá, představa, že všechno za jeho zády zařídila osoba, která mu byla tak blízká a že on o úplatcích vůbec nic nevěděl, je dost málo pravděpodobná. Trafiky pro tři rebely v ODS (což on sám nazývá 'politickým kompromisem') ho tak mohou vyjít velmi draho," napsal slovenský deník. Jde o první případ, kdy policie žádá o vydání předsedy vlády ke stíhání.

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas podle policie loni na podzim slíbil trojici tehdejších poslanců ODS úplatek v podobě členství v orgánech společností, v nichž je majoritním akcionářem stát. Za to se poslanci měli vzdát svého mandátu, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku.

Pravda soudí, že Nečas se trestnímu stíhání nevyhne, a to bez ohledu na to, zda Sněmovna žádosti vrchního státního zástupce vyhoví. "I v případě, že by parlament odmítl premiéra v demisi vydat (ke stíhání), vzhledem k omezené poslanecké imunitě, kterou si čeští poslanci schválili začátkem letošního roku, může být Nečas stíhán hned po skončení svého mandátu, tedy nejpozději po řádných volbách v roce 2014," poznamenal deník. Nečas již dříve oznámil, že do Sněmovny už znovu kandidovat nebude.

Hlasování o vydání Nečase k stíhání podle listu ovšem ukáže, zda dosavadní koalice skutečně má ve Sněmovně těsnou většinu 101 hlasů. O tuto většinu opíraly strany ODS, TOP 09 a LIDEM návrh, aby se po Nečasově demisi stala novou premiérkou současná šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Prezident Miloš Zeman se ovšem rozhodl jmenovat úřednickou vládu v čele s Jiřím Rusnokem.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.