26. srpna 2018 20:39, aktualizováno 27. 8 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tragédie na turnaji počítačových hráčů: útočník na Floridě zastřelil čtyři lidi, je po smrti

Policejní barikáda před místem, kde došlo v Jacksonvillu ke střelbě. Na místě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní barikáda před místem, kde došlo v Jacksonvillu ke střelbě. Na místě... | foto: Reuters

Jacksonville (Florida) Nejméně čtyři mrtvé a sedm zraněných si vyžádal nedělní střelecký útok v centru města Jacksonville na Floridě. Tamní policie hlásí, že útočník je mrtvý a žádní další podezřelí nejsou.

Incident se stal v restauraci, kde se konala soutěž ve videohře amerického fotbalu. Na záběrech v jednom z tweetů je vidět, jak dva mladíci hrají videohru, zatímco se v pozadí ozvou zvuky střelby.

Podle Los Angels Times, který citoval jednoho z hráčů, byl útočník účastníkem kvalikace turnaje, ve svém zápase ale prohrál.  Server news4jax.com informoval, že střelec spáchal sebevraždu.

„Nemůžeme dostatečně zdůraznit, jak moc je teď nebezpečné se k místu přibližovat. Zůstaňte co nejdál odsud,“ naléhala po útoku místní policie. 

Její šéf Mike William na tiskové konferenci potvrdil, že jediný podezřelý je mrtvý. „Útočník byl bílý muž, pracujeme na zjištění jeho identity. Nadále také budeme vyslýchat svědky. Žádné další informace zatím nemáme, ale budeme samozřejmě dále informovat.“ 

Na místě zasahovalo několik sanitních vozů a policie oblast uzavřela. Serveru CBS se podařilo zjistit, že všem zaměstnancům baru i jeho majiteli se povedlo utéct a nikdo z nich nebyl zraněn.

Nemocnice v Jacksonville potvrdily, že přijaly šest postřelených osob ve věku 20 až 35 let. Jeden z nich byl několikrát zasažen do hrudi a je ve vážném stavu - doktoři monitorují činnost jeho srdce.

Malik Brunson byl poblíž v restauraci, když celý incident proběhl. „Seděl jsem v Hooters a najednou slyším střelbu. Jeden z postřelených potom vběhl dovnitř. Raději nás pak v restauraci zamkli,“ řekl pro server CNN.

Další ze svědků Ryen Aleman se účastnil turnaje jako soutěžící. Po prvních střelách si lehl na zem a odplížil se na toalety. „Zůstal jsem tam a poslouchal výstřely. Bylo jich hrozně moc,“ uvedl. Zároveň dodal, že útočník měl možná laserové zaměřování, které mu pomáhalo s mířením.

„Jsem stále v šoku, skoro nemůžu mluvit,“ říká Aleman, který do Jacksonvillu přicestoval z Texasu.

26.srpna 2018 v 20:08, příspěvek archivován: 26.srpna 2018 v 20:52

An update from the Jacksonville Madden event: There appears to have been a shooting at the event, and @YoungDrini was grazed in the hand. He is away from the scene and safe.

Skupina Complexity, jejíž hráč Drini Gjoka se turnaje zúčastnil reagovala na svém twitteru s tím, že „to vypadá, že se během akce střílelo.“ Jejich hráč byl zraněn, ale je v bezpečí. Zároveň reagovali na to, že americká média o nich píší jako o organizátorech akce. „Nestojíme za organizací této události. Jsme pouze profesionální herní skupina, která má na turnaji svého hráče.“ 

Jeden z hráčů vyjádřil své pocity téměř okamžitě po střelbě.

Jeden z hráčů vyjádřil své pocity téměř okamžitě po střelbě.

Sám Gjoka na Twitteru povtrdil, že byl zasažen do palce. „Mám naprosto neuvěřitelné štěstí. Kulka zasáhla můj palec. Už nikdy nebudu brát život lehkovážně, nikdy se sem nevrátím. Nejhorší den mého života,“ píše hráč týmu Complexity v sérii tweetů. 

26.srpna 2018 v 21:19, příspěvek archivován: 26.srpna 2018 v 21:36

This is a horrible situation, and our deepest sympathies go out to all involved.

S reakcí přispěchala i firma Electronic Arts, která je tvůrcem hry Madden. „Jde o hroznou situaci. Naše nejhlubší myšlenky směřujeme všem zasaženým,“ napsala.

O střelbě byl informován prezident Donald Trump.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.