Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tragédie na Volze: záchranáři našli 110 mrtvých včetně dětí

Svět

  15:14aktualizováno  11. července 10:31
MOSKVA - V potopené lodi Bulgarija na Volze je podle záchranářů na 110 mrtvých těl, mezi nimi až 30 mrtvých dětí.

Záchranáři stále pátrají po nezvěstných osobách z potopeného parníku foto: Reuters

Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na záchranáře, kteří se na pátrání po nezvěstných podílejí.

Ruský výletní parník se potopil s asi dvěma stovkami lidí na palubě v neděli na řece Volze v centrálním Rusku. Okolo 80 osob neštěstí přežilo, úřady zatím oficiálně potvrdily smrt devíti lidí, ostatní jsou považováni za nezvěstné.

PARNÍK BYL V DEZOLÁTNÍM STAVU

Mezi cestujícími ani oběťmi zřejmě nebyl žádný český či slovenský občan ani jiný cizinec. "Podle předběžného seznamu ministerstva pro mimořádné situace byli na palubě jen ruští občané, převážně z Kazaně a okolí," řekl vedoucí konzulárního úseku českého velvyslanectví v Moskvě David Nový.

Ruský parník československé výroby, který se potopil na Volze.

Problém však představuje skutečnost, že část cestujících nebyla zaregistrována, a zřejmě kvůli tomu úřady stále zvyšují počty lidí, kteří se mohli stát oběťmi neštěstí. Zpočátku úřady odhadovaly, že na lodi bylo 167 lidí, dnes ráno hovořily již o 199 osobách.

Oblast nadále prozkoumávají potápěči při extrémně špatné viditelnosti, pouze asi jednoho metru. Podle ruských médií ve vraku narazili na množství těl, z nichž několik vytáhli z kajut, z restaurace a baru. Na záchranných pracích se podílejí stovky pomocníků. Počet obětí narostl během noci z původních dvou na devět.

Největší lodní neštěstí desetiletí
Svým rozsahem jde zřejmě o největší neštěstí v ruské lodní dopravě za posledních deset let. Byl o něm neprodleně informován i ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ten mimo jiné nařídil důkladné vyšetření neštěstí, přísné potrestání viníků a poskytnutí veškeré pomoci pozůstalým.

Stále ještě vyděšení, ale přeživší pasažéři z potopeného parníku.

Neštěstí předcházela bouře
Podle ministerstva pro mimořádné situace výletní parník Bulgarija plul z města Bolgar do Kazaně. Potopil se během bouře přibližně v 13:58 moskevského času (11:58 SELČ) u vsi Sjukejevo v Tatarstánu, asi tři kilometry od břehu a v hloubce asi dvou desítek metrů. Příčina neštěstí se vyšetřuje. Podle ITAR-TASS prý není vyloučeno, že v lodi byla trhlina a voda parník rychle zaplavila. Kde se ale trhlina vzala, není podle ruské agentury zřejmé.

Záchranné čluny pátrají po nezvěstných pasažérech.

Parník byl podle ITAR-TASS postaven v bývalém Československu v roce 1955, dosahoval rychlosti až 22 kilometrů v hodině a měl kapacitu 140 cestujících.

Lidé před lodí Araballa, která přivezla zachráněné pasažéry z potopeného parníku.

Mezi pohřešovanými desítky dětí

Podle stanice Echo Moskvy se zachránění cestující, kteří mezitím dorazili do Kazaně, obávají, že při neštěstí mohlo zahynout mnoho dětí. Prý několik minut před potopením se v herně na přídi lodi sešly asi tři desítky dětí.

Žená zachráněná z potopeného parníku.

Krátce poté se loď naklonila na pravobok, převrátila a klesla ke dnu. Loď, jejíž stav prý odpovídal značnému stáří, šla ke dnu během tří minut, aniž "by kdokoliv stačil pochopit, co se vlastně děje", uvedl jeden ze zachráněných. Sám strávil ve vodě půldruhé hodiny, než se dočkal pomoci.

Podle informací agentury DPA řadu přeživších zachránila loď Arabella, která plula za Bulgarijí. Některé oběti údajně spatřily po nehodě dvě lodi, z nichž ani jedna u katastrofy nezastavila.

K nehodě došlo v republice Tatarstán. Parník plul z města Bolgar do metropole Kazaně.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!