Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tragédie ponorky Kursk po 10 letech: nikdo nebyl potrestán

Svět

  11:18
MOSKVA/PRAHA - Největší katastrofu v dějinách ruské válečné flotily zavinil bezpochyby člověk. Dodnes však nebyl nikdo potrestán. A hlavně není jasné, co se na palubě ponorky Kursk osudného dne vlastně stalo.

Rusko si připomnělo zkázu ponorky Kursk. foto: ČTK

Cvičení ruského námořnictva v Barentsově moři byla v plném proudu a náčelníci byli navýsost spokojeni. Dne 12. srpna 2000 "zaútočila" ponorka Kursk křídlatou raketou na konvoj vojenských lodí. Následně měla "dobít" zbylé lodě torpédy. To už se ale nestalo.

Ozval se pouze podivný zvuk, který zaznamenal i velitel Severní flotily Vjačeslav Popov, sledující manévry z paluby křižníku Petr Veliký. Když se zeptal, co to bylo, podřízení mu odpověděli: "To se jen zapnula anténa radiolokátoru." Ve skutečnosti to byl výbuch na ponorce vzdálené od lodi 40 kilometrů.

Na palubě atomové ponorky K-141 Kursk bylo 118 mužů, 24 torpéd a 24 křídlatých raket. Podle dosavadního vyšetřování se zdá, že události začaly samovolným výbuchem torpéda. První exploze zničila 1. a 2. komoru. Jen zázrakem stačil jeden z námořníků vypnout reaktory. Možná tak zabránil jaderné katastrofě.

Dal bych je všechny zastřelit

Rodiče těch námořníků, kteří zemřeli v důsledku explozí, poznávali své syny podle kousků těl. Všichni chtěli za každou cenu pohřbít toho svého. Ještě rok po havárii prý hledali na fragmentech těl jizvičky z dětství.

Jak je v Rusku zvykem, o tragédii se pomalu a nejistě začalo hovořit až dva dny poté. Tehdejší prezident Vladimir Putin byl na dovolené v Soči a promluvil o neštěstí až pět dnů poté, co jej o něm zpravili. Mezitím už celý svět sledoval téměř v přímém přenosu umírání 23 členů posádky, kteří přežili exploze v deváté komoře.

Rodinní příslušníci čekali, jak zasáhne prezident. Ten ale zprvu odmítal zahraniční pomoc. Dodnes mu to vdovy námořníků nemohou zapomenout. Dochovaly se i zápisy námořníků čekajících na spasení. Bylo jasné, že umírali ve strašných mukách.

Závěr lékařů: 23 mužů přeživších v deváté komoře zemřelo udušením asi osm hodin po výbuchu. Řada expertů tvrdí, že mohli žít ještě tři dny po explozi. Tedy, při troše snahy je bylo možné zachránit.

Mezi mrtvými byl i důstojník Dima Kolesnikov, autor dopisu na rozloučenou, který dodnes nebyl zveřejněn s tím, že má "soukromý obsah". Vojáci ale tvrdí: Tak zkušený námořník nemohl nenapsat kromě posledních slov ženě i to, co se vlastně stalo... Známá je jen jediná věta z jeho předsmrtného dopisu a ta u novinářů vyvolává velké pochybnosti o tom, že oficiální verze havárie je ta pravá. "Já bych je všechny dal zastřelit."

Podle posledního vyjádření velitele ruské flotily admirála Vladimira Vysockého havárii zavinil člověk. Pravděpodobně při manipulaci s torpédy. Anebo bylo vše úplně jinak.