Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Školy v USA připravují děti na útok odmalička, říká psycholožka

USA

  11:00
PRAHA - Tragédie, která se na Newtownské základní škole odehrála, vyvolala nespočet otázek. Jaký člověk byl Adam Lanza? Jakou duševní poruchou trpěl? A jaká bezpečnostní opatření na školách v USA jsou? Na otázky serveru Lidovky.cz odpovídala psycholožka Petra Hlachová, absolventka La Salle University v Philadelphii. Spolu s manželem a dcerou žije již několik let střídavě v Česku a USA.

Newtown truchlí za oběti, které zemřely při střelbe v místní škole foto: Reuters

Jaký je váš profesní pohled na celou tragédii? Americká média přinesla zprávu o tom, že pachatel trpěl lehkým autismem...
Nedokážu si vybavit případ, kdy by autista spáchal něco podobného. Četla jsem také, ze měl Aspergrův syndrom, což je specifická forma autismu a v dnešní době se debatuje o tom, patří li vůbec do autistického spektra. Je pro mne těžko představitelné, že by člověk čistě a pouze s Aspergrovým syndromem něco takového udělal. 

ASPERGERŮV SYNDROM:

Projevuje se sníženou kvalitou sociální interakce, dodržováním zaběhnutých rituálů v chování, omezenou nebo netypickou mimikou a gestikulací, stereotypními zájmy, problémy s porozuměním ironie, humoru a metafor. Intelekt je v pásmu normy (tj. IQ vyšší než 70), někteří jedinci s tímto syndromem mají výrazné intelektové nadání (IQ  vyšší než 130). Děti s Aspergerovým syndromem mají nevyrovnaný vývojový profil. Jejich intelekt je normální, jejich sociální a emoční dovednosti však vždy výrazně zaostávají za jejich kognitivním vývojem. Pro děti a někdy i dospělé s Aspergerovým syndromem je náročné rozlišit, které chování je sociálně přijatelné a které nikoliv.

Zdroj: Wikipedia.org

Jak byste popsala chování lidí s lehkým autismem?
Tito lidé mají obecně problém s emocemi a sociálním chováním. To, jak potom dokáži fungovat ve společnosti, záleží na stupni autismu. Pokud se bavíme o Aspergově syndromu, tak tam vetšinou bývá specifická jistá obsese něčím -  třeba takoví jedinci jsou posedlí vlaky, nebo je fascinuje kapající voda a dokáži na ni hodiny zírat .Je to velmi specifické. Často mají velké nadaní třeba směrem k matematice či jiné vědní disciplíně.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedná se o časté onemocnění?
Říká se, ze bychom nebyli tam kde jsme, kdybychom neměli  mezi sebou nadané lidi, mající Aspergrův syndrom. Z jejich řad se rekrutují mnozí vědci atd. Alespoň takto o tom píše Simon Baron Cohen v jedné ze svých posledních knih. Procentuální zastoupení si netroufám odhadnout. Myslím, ze na to ani odhady zatím neexistuji.

Jakým způsobem se Aspergrův syndrom zjistí?
Samozřejmě se dělají psychologické testy a psychologická evaluace. Jsou zvláštní evaluace přímo pro autismus a také pro Aspergrův syndrom. Prvně si toho samozřejmě všimnou rodiče, protože dítě se chová jinak, než na co jsme zvyklí. Je to velice specifické, protože jde například o děti, které v něčem neuvěřitelně vynikají, jsou to třeba matematičtí géniové. Třeba lidé, kterým když rozházíte zápalky na zem, tak je mají během chvíle spočítané. Většinou mají právě rádi vlaky, nebo letadla a podobně a dělají to už jako malé děti. Proto je to nápadné. Mají svou obsesi a vydrží u toho celé hodiny.

Střelba v Newtownu hluboce zasáhla všechny, především rodiče obětí.

Žila jste poměrně dlouhou dobu v USA, jaký je váš názor na přístup ke zbraním v USA?
Teď se dívám, jak je spousta přátel v šoku z toho co se stalo. Oni mají podle dodatku ústavy právo na zbraň, takže ji dostane opravdu v podstatě každý. Já, protože pocházím z jiné kultury, mám ke zbraním jiný vztah. Nemyslím, že by měly být lehce dostupné. Doba se změnila.

 Vaši známí, nebo rodiny se kterými jste se v USA stýkali, zbraně měli? Je to opravdu tak, že v USA každý zbraň má a ani nad tím nepřemýšlí?
Pouze o dvou známých vím, že ji mají, ale to je vše. Nikdy jsem se nikoho neptala, jestli má doma zbraň. Není to zrovna zdvořilostní otázka.

ČTĚTE VÍCE:

Vím že to bude spekulace, ale nakolik podle Vás přispěla přítomnost zbraně v rodině pachatele k Newtownské tragédii? Třeba ve Švýcarsku má zbraň doma každý kdo byl v armádě a nic podobného se tam nestalo…
To si to netroufám odhadnout. Je faktem, ze pokud mate zbraň na dosah ruky, je tam pokaždé větší riziko, že může být použita v afektu atd. Stejně tak si ale myslím, že procento  psychicky narušených lidí bude plus minus stejné jak ve Švýcarsku, tak v USA.

Vy sama máte dceru, která chodila do školy v USA.  Jaká bezpečnostní opatření tam mají?
Bezpečnostní rámy ve škole, kam dcera chodila, neměli. Ale co vím, tak třeba v New Yorku a oblastech s vysokou kriminalitou taková bezpečnostní opatření běžně jsou. Děti na všech školách prochází speciálním drilem, který je měl připravit na teroristický útok, nebo podobné nebezpečné situace. Vždy se vyhlásí barva kódu a oni ví co mají dělat.

Jak se v USA připravují děti na nebezpečné situace

Pokud děti na Amerických školách cvičí na nouzové situace, rozlišují se v zásadě pouze dva hlavní typy výstrahy. Kód červený a kód žlutý. Žlutý kód bývá vyhlašován při událostech vysoce, avšak ne extrémně nebezpečných (dcera psycholožky Hlachové například popisovala, že tento kód byl vyhlášen po útěku jednoho ze zločinců z vězení, které bylo v blízkosti její školy).

Při žlutém kódu žáci zatáhnou závěsy a zamknou třídu, nicméně uvnitř se mohou volně pohybovat i mluvit. Kód červený bývá vyhlašován v případě extrémního nebezpečí (např. když se po škole pohybuje ozbrojený člověk). Kromě uzamčení dveří a zatažení závěsů se děti musí schovat pod lavice a zůstat tam v tichosti, dokud nebezpečí nepomine.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!