31. srpna 2018 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nové oběti tragické nehody v Bulharsku jsou tři ministři. Na výzvu premiéra podali demisi

Bulharský premiér a lídr strany GERB Bojko Borisov (na snímku uprostřed). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulharský premiér a lídr strany GERB Bojko Borisov (na snímku uprostřed). | foto: Reuters

SOFIA Tragická nehoda, která se stala minulou sobotu a vyžádala si 17 mrtvých, má tři nové oběti. Na výzvu předsedy vlády Bojka Borisova totiž kvůli ní v pátek podali demisi ministři dopravy, pro místní rozvoj a vnitra.

Neštěstí se odehrálo v sobotu odpoledne nedaleko městečka Svoge. Řidič autobusu při návratu zájezdu od kláštera, který se nachází severně od Sofie, nezvládl za deště řízení a autobus se v zatáčce zřítil z prudkého svahu. Na místě zemřelo 15 cestujících a dva další pak podlehli vážným zraněním. Zranění utrpěly ještě dvě desítky lidí, včetně řidiče.

„Přijímáme politickou odpovědnost, a proto odstupujeme,“ řekl ministr vnitra Valentin Radev na páteční tiskové konferenci, které se s ním zúčastnil i ministr pro místní rozvoj Nikolaj Nankov. „Zjevně jsme nezvládli udělat věci tak, aby se takové nehodě předešlo,“ dodal Radev.

Prokuratura nazítří po události sdělila, že vyšetřování je vedeno třemi základními směry - stav vozovky, činnost řidiče a odpovědnost dopravní firmy. Experti zjistili, že autobus jel rychlostí 53 kilometrů za hodinu, ačkoli v místě neštěstí je kvůli jeho nebezpečnosti rychlost omezena na 40 kilometrů za hodinu. Řidič už byl obviněn z usmrcení 17 lidí z nedbalosti.

Nebezpečný úsek silnice byl nedávno renovován z prostředků poskytnutých Evropskou investiční bankou, ale jak se ukázalo, položený asfalt neměl kvůli snížení nákladů potřebnou kvalitu. Místní obyvatelé tvrdí, že na tento problém upozornili policii, ta ale nereagovala.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz