8. listopadu 2019 17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tragická smrt australského důchodce. Tři týdny byl zavřený v prostorách požárního schodiště, pomoci se nedočkal

Bernard Gore zemřel na požárním schodišti v obchodním centru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bernard Gore zemřel na požárním schodišti v obchodním centru. | foto: Twitter

Sydney Jednasedmdesátiletý muž zemřel poté, co byl tři týdny zavřený v prostoru požárního schodiště v obchodním centru Westfield Bondi Junction v australském Sydney. Ačkoliv k události došlo už v lednu 2017, vyšetřování stále probíhá a v pondělí proběhl první soud.

Důchodce Bernard Gore byl, podle webu Independent, v onen den se svou manželkou Angelou na nákupech. V obchodním centru se ovšem manželé pohybovali odděleně, ve 13.15 se měli sejít. Jenže Bernard, který trpěl demencí v raném stádiu, na manželku počkat nemohl. Vstoupil totiž do požárního schodiště, dveře se za ním zavřely a z jeho strany už nešly otevřít.

Bernard Gore
Schodiště, kde zemřel Bernard Gore

Bernardova žena sice okamžitě poté, co její manžel nepřišel na smluvené místo, vyvolala poplach, ale policie prohledala pouze vnitřní a veřejné prostory obchodního centra. Nikoho nenapadlo podívat se i do prostorů schodiště, které se kontrolují jen jednou za měsíc.

Policisté sice na místě zhlédli záznam z bezpečnostních kamer, ale na nich viděli jen to, jak Gore prochází požárními dveřmi ve čtvrtém patře, načež se dveře za ním zavřely. „Poté, co Bernard vstoupil na požární schody, už neexistují žádné další kamerové záběry, na nichž by byl vidět,“ řekla podle deníku Daily Mail poradkyně koronera Anna Mitchelmoreová u pondělního soudu.

Špatné počáteční vyšetřování

Zatímco lidé v obchodním středisku nakupovali, Gore slyšel jejich hlasy a seděl uzavřený v pasti požárního schodiště. Forenzní analýza navíc prokázala, že Bernard zemřel týden až dva předtím, než bylo nalezeno jeho tělo. To znamená, že umíral velmi pomalou smrtí. Přitom podle deníku Daily Mail stačilo, aby Gore, kterému se přezdívalo Butch, ze čtvrtého patra sešel dolů a tam našel dveře, které by jej pustily ven.

Po roce se případu ujal vyšetřovatel Andrew Agostino. Ten označil počáteční vyšetřování za špatné a bezvýznamné. „Způsob, jakým bylo vyšetřování provedeno, zřejmě nebyl nejlepší,“ sdělil podle webu Northern Daily Leader Agostino. „Zvlášť, když víme, že někomu šlo o život,“ doplnil v pondělí u soudu. Podle něj měla policie vyklidit a prohledat celé obchodní centrum, a to včetně schodišť.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!