Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Transgender aktivistka žádala o intimní depilaci, salon ji odmítl. Podala 13 stížností k Soudu pro lidská práva

Kanadská transgender aktivistka Jessica Yanivová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadská transgender aktivistka Jessica Yanivová. | foto: Twitter Jessica Yaniv

Vancouver Kanadská transgender aktivistka vystupující pod jménem Jessica Yanivová žádala kanadský kosmetický salon o brazilskou depilaci jejích mužských genitálií, kosmetičky to ale odmítly. Yanivová se rozhodla na postup pracovnic tohoto salonu stěžovat u Soudu pro lidská práva. Jedna ze zaměstnankyň už přišla o práci, další se bojí ztráty pracovního místa.

V loňském roce se transgender aktivistka Jessica Yanivová rozhodla pro zbavení ochlupení svých intimních partií pomocí brazilského vosku. Dokonce vytvořila několik falešných facebookových profilů s fotografiemi různých žen a přes službu Facebook Marketplace žádala o kosmetické služby. Když ale zaměstnankyně salonu krásy zjistily, že se jedná o mužské pohlavní orgány, odmítly ji.

Yanivová s jednáním kosmetiček nesouhlasila, a proto v roce 2018 podala na třináct z nich stížnost k Soudu pro lidská práva. Aktivistka při přelíčení minulou středu označila chování kosmetiček za diskriminační, píše kanadský server National Post. Podle časopisu Spectator USA jedna kosmetička už ztratila práci. National Post tvrdí, že otázka, zda zařízení může odmítnout službu na základě genderové identity, je po celodenním jednání stále nezodpovězena.

Majitelka firmy Marcia Da Silvaová uvedla, že její salón neprovádí brazilskou depilaci mužských genitálií, mimo jiné i proto, že kosmetičky na to nejsou vyškolené. „Nemůžete si vybrat, kdo bude vaší klientelou,“ prohlásila Yanivová minulý týden u Tribunálu pro lidská práva. Transgender aktivistka majitelku salonu dokonce nazvala neonacistkou.

„Některé z mých klientek jsou přívrženkyněmi Sikhismu. V tomto náboženství je nepřípustné, aby se vdaná žena dotýkala genitálií jiného muže,“ hájila kosmetičky právnička Jay Cameronová. Avšak Yanivová se cítí být diskriminována. Na jednání řekla, že má nárok na depilační službu, kterou salón inzeruje. „Podniky by neměly odmítat služby klientům na základě náboženství a kultury,“ řekl.

K případu se vyjádřil i britský komik Ricky Gervais, který se zastal kosmetiček. Podle něj si pracovnice mohou vybrat, koho budou zbavovat ochlupení. Později však byl herec v Kanadě označen za člověka, který trpí transfobií (strach z transsexuálních nebo bisexuálních osob, pozn. redakce), píše server NewsBusters.

23.července 2019 v 09:20, příspěvek archivován: 23.července 2019 v 16:34

This is getting crazier by the minute... Yaniv is a sick person and it has nothing to do with gender. I mean who does this stuff ? Selfies in a public restroom? And that’s the least of it... https://t.co/W3Wela6Xui

„Je to minutu od minuty bláznivější. Yanivová je nemocná, nemá to nic společného s pohlavím,“ píše na svém twitterovém účtu známá tenistka Martina Navrátilová.

Jsem žena, hájí se transgender aktivistka

Aktivistka používající jméno Jessica Yanivová už delší dobu na Twitteru vystupuje jako „pyšná lesba“. „Nikdy se nevzdám boje za rovnost lidských práv,“ píše v nejnovějším příspěvku.

23.července 2019 v 14:24, příspěvek archivován: 23.července 2019 v 16:35

You started arguing with me about things you know nothing about. So let me put it to you this way... I’m female. Im a woman. Im not a man. Im as such entitled to EVERY service a female is entitled to and any such refusal is a violation of the BCHRC and CHRC. https://t.co/L0VqPDgPF4

„Hádáte se se mnou o věcech, o nichž nic nevíte. Případně se mi vyjádřete tady. Jsem žena. Nejsem muž. Mám nárok na každou službu a jakékoli odmítnutí je porušením lidských práv,“ reaguje Yanivová na negativní výroky směrem k jeho jménu.

„Jsi muž. Tvoje jméno je Jonathan,“ odpovídá jí v komentáři pod příspěvkem uživatel Taylor Rhodes.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...