15. února 2018 3:27, aktualizováno  13:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Masakr na Floridě: Trenér skočil před studenty a chránil je před střelami. Učitel zemřel, když zamykal děti ve třídě

Studentka Alex unikla ve třídě smrti, trenér Aaron Feis  ochránil studenty svým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka Alex unikla ve třídě smrti, trenér Aaron Feis ochránil studenty svým... | foto: Repro WSVN-7

PARKLAND/PRAHA Už několik hodin po střelbě se 17 mrtvými na střední škole ve floridském Parklandu se začala objevovat svědectví o hrdinství učitelů a zaměstnanců, kteří se snažili za každou cenu zachránit studenty. Někteří řádění vyloučeného studenta Nicolase de Jesus Cruze nepřežili.

Cruz vyzbrojený poloautomatickou puškou AR-15 před půl třetí odpoledne odjistil dýmovnice a hodil je do školy. Tím se spustil požární poplach v celé třípatrové budově střední školy. Studenti přitom už ten den jednou požární poplach slyšeli, když probíhalo cvičení. „Takže si všichni mysleli, že to je zase cvičení. Pak v chodbě vypukla střelba. Všude byl pak zvířený prach a my jsme utíkali,“ popsala jedná z náctiletých studentek pro místní televizi WSVN-7.

I studentka Alex byla zvoněním požárního poplachu podruhé za den velmi překvapena. „Bylo to divné. Vydali jsme se tedy po schodech dolů. Vtom jsme slyšeli střelbu z prvního patra, proto jsme se zase rozběhli nahoru.“ Tam už učitelé zamykali žáky ve třídách, jak měli natrénováno z cvičení proti „šílenému střelci“.

Studentka Alex vypráví o střelbě ve škole.

Studentka Alex vypráví o střelbě ve škole.

Alex a dalším jejím spolužákům odemkl jeden učitel třídu, aby se v ní mohli schovat. „Když za námi zavíral dveře, střelil ho. Zemřel na zemi před námi. Dveře zůstaly otevřené, střelec mohl kdykoliv vejít dovnitř. Naštěstí to neudělal, my jsme se schovávali po lavicemi.“

Hrdina skočil před studenty

Trenér  Aaron Feis.

Podle deníku Miami Herald se objevilo několik svědectví o hrdinství Aarona Feise. Ten osm let pracoval jako „security“ střední školy v Parklandu. V posledních letech tam působil už jako trenér amerického fotbalu. Když začala střelba, skočil Feis před studenty, aby je ochránil vlastním tělem. Podle Fox News Feis zemřel. Je údajně mezi 17 zastřelenými lidmi.

Evakuovaní studenti čekají na odvoz po útoku v americkém Parklandu.
Američtí záchranáři ošetřují oběti útoku v Parklandu.

Podle dalších svědků vypukl chaos, když začal Cruz střílet. Studenti utíkali do tříd, kde se schovávali do skříní.  Kyle Yeoward, 16letý student, řekl Reuters, že byl na záchodě ve druhém patře, když zaslechl dva výstřely.  Cruz pak podle jeho slov začal řádit v budově „řádit“.

Jedna z učitelek Melissa Falkowská se skrývala ve vestavěném šatníku s 19 studenty 40 minut, než je policisté vysvobodili. „Je velmi frustrující, že jsme udělali všechno, co jsme udělat měli, škola nás na tuto situaci připravila, a přesto je tolik obětí,“ řekla Falkowská.

Třetí nejhorší školní masakr v moderní historii

Jeden z rodičů Caesar Figueroa reportérům CBS sdělil, že jeho dcera mu volala, když se skrývala ve skříni. Hned jí řekl, aby nemluvila, protože nechtěl, aby střelec zaslechl její hlas. „Je to nejhorší noční můra, nevědět o dceři 20 minut, bylo to nejdelších 20 minut mého života,“ řekl.

Při střelbě zemřelo nejméně 17 lidí, dospělých i dětí. 14 lidí je v nemocnicích, z toho pět v kritickém stavu bojuje o život. Jde o čtvrtý nejhorší školní masakr v historii USA a třetí nejhorší v moderní době. Při útoku v Bath School v Michiganu zemřelo v roce 1927 44 lidí. O 80 let později zemřelo při masakru na univerzitě Virginia Tech 32 lidí. V roce 2012 zahynulo při střelbě v základní škole Sandy Hook v Newtonu 27 lidí, z toho bylo 20 dětí mezi 6 až 9 lety.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?