18. března 2019 18:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trest smrti za členství v IS. Irácký soud rozhodl o osudu mladého Belgičana

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

BAGDÁD Irácký soud v pondělí vynesl trest smrti nad Belgičanem, který bojoval v řadách teroristické organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Irácké soudy již nejvyšší trest uložily desítkám džihádistů původem ze zahraničí.

Bagdádský soud shledal 23letého belgického občana Bilala Marchohiho vinným z členství v teroristické organizaci IS a z činnosti v její prospěch. Jako důkazy, které vedly k Marchohiho usvědčení, posloužily fotografie a videa z jeho vlastního mobilního telefonu. Ten se u něj našel v roce 2017, kdy Belgičana irácké síly zadržely v Mosulu na severu země. 

Marchohi, který pochází z Antverp, u soudu popřel, že by byl členem teroristické organizace. Od počátku také odmítal, aby jej soudili v Iráku. „Měl bych být stíhán v Belgii. Jsem belgický občan,“ řekl.

Belgické ministerstvo zahraničí uvedlo, že nebylo v jeho pravomoci jakkoli do procesu zasáhnout. Irácké vládě dalo prý ale jasně najevo, že Belgie z principu nesouhlasí s trestem smrti.

Marchohi je druhým belgickým občanem odsouzeným v Iráku k trestu smrti kvůli členství v IS. Již loni v květnu dostal v Bagdádu nejvyšší trest Tarik Jadaoun. Irácké soudy k trestu smrti odsoudily stovky lidí usvědčených z členství v IS. Desítky z nich pocházejí ze zahraničí.

Radikálové z Islámského státu v roce 2014 obsadili třetinu Iráku. Na území vyhlásili chalífát. V Iráku byl IS poražen v roce 2017, v Sýrii se jeho konec blíží.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.