Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trest v korupční aféře, jež děsí politiky. Prokuratura chce žalovat i exprezidenta

Svět

  18:00
V Brazílii padl zásadní verdikt. Soud poslal na 19 let za mříže dědice největší stavební firmy v zemi. Odebrecht byl odsouzen za korupci, jež se dotýká nejvyšších politických pater. Ve středu prokuratura navrhla obžalovat i bývalého brazilského prezidenta Lulu da Silvu.

Luiz Inacio Lula da Silva (vpravo), bývalý prezident Brazílie, s předsedou senátu Renanem Calheirosem. foto: ČTK

Už desítky brazilských politiků skončily za mřížemi kvůli ohromnému korupčnímu skandálu v polostátní ropné společnosti Petrobrás. V úterý k odsouzeným přibyl další. Nikoli však politik. Poprvé byl odsouzen „ten, který úplatky dával“. Přesněji jeden z těch nejvýše postavených šéfů mocných společností. Sedmačtyřicetiletý Marcelo Odebrecht je dědicem a bývalým prezidentem největší stavební společnosti v Brazílii. Firmu Odebrecht SA založil v roce 1944 jeho dědeček.

Žalujte prezidentku, pryč s korupcí, volal milion Brazilců v ulicích

Verdikt zazněl jen pár dnů poté, co policie prohledala dům bývalého prezidenta Luly da Silvy a předvolala ho k několikahodinovému výslechu. Ve středu prokuratura navrhla podat na zakladatele levicové Strany pracujících a jednoho z nejpopulárnějších prezidentů v historii Brazílie obžalobu z podvodu a praní špinavých peněz.

Lula da Silva si údajně před lety s manželkou pořídili za úplatek luxusní byt ve městě Guarujá u pobřeží Atlantiku. A vyšetřovatelé ho chtějí prověřit i kvůli aféře, pro niž se v zemi vžil název Lava Jato neboli Myčka. Odebrecht byl odsouzen k 19 letům a čtyřem měsícům vězení. Soudce Sérgio Mora v rozhodnutí o více než 230 stránkách uvedl, že jeden z nejbohatších Brazilců se „aktivně podílel na korupci, praní špinavých peněz a zločinné činnosti v kauze Lava Jato“.

Lava Jato: postrach politiků

Operace Lava Jato odstartovala v březnu 2014, od samého začátku ji vede soudce Moro z brazilského státu Paraná. Vyšetřovatelé se snaží vypátrat korupci v ropné společnosti Petrobrás, někdejší brazilské jedničky na trhu, která se nyní sotva drží nad vodou.

Odsouzený dědic. Byznysmen Marcelo Odebrecht se odvolá.
Federální soudce Sergio Moro.

V letech 2006 až 2014 Odebrecht SA a další stavební a inženýrské firmy vytvořily podle výroku soudce kartel a začaly kontrolovat všechna výběrová řízení, veřejné zakázky a veřejné soutěže vyhlášené společností Petrobrás – k nim patřila mimo jiné i většina zakázek na výstavbu stadionů a infrastruktury pro mistrovství světa ve fotbale (2014) a olympiádu v Riu (uskuteční se letos v létě).

Kulka v hlavě a tajemné vyšetřování. Prezidentka Argentiny o záhadné smrti mlčí

Jen Odebrecht, který byl ve vazbě od loňského června, stojí za úplatky pro vysoce postavené činitele ropné společnosti ve výši 108 milionů reálů (více než 716 milionů korun).

Vedle Odebrechta za mřížemi skončili také šéfové dalších čtyř firem z kartelu. Až dosud nebylo za braní úplatků udělen takto vysoký trest, což podle portugalského listu O Público značí změnu paradigmatu ve vyšetřování „zločinů bílých límečků“.

Odebrechtovi obhájci svého klienta hájili tvrzením, že neměl ponětí o tom, co se v „decentralizované skupině“ děje. A také odmítli, že by se byznysmen, jehož společnost má pobočky ve 27 zemích a zaměstnává přes 250 tisíc lidí, jakkoli zapojil do uplácení funkcionářů. Odebrecht se jistě odvolá, informoval brazilský server O Globo.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová.

Ostatně obdobně hovoří i brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, jíž se skandál také dotýká. Někdejší „pravá ruka“ Luly da Silvy, jemuž vedla prezidentskou kancelář, totiž v letech 2003 až 2010 předsedala správní radě společnosti Petrobrás. Rousseffová trvá na tom, že o nekalostech ve společnosti nevěděla. Dosud nebyla policií vyslýchána, ale v poslední době jí více než kdy dříve hrozí odvolání. Už loni ale prezidentka připustila, že „skandál zemi zřejmě navždy změní“.

Lula da Silva do diplomacie? Už to asi nestihne

Maduro se vymlouvá na ‚bohaté spřežence USA‘. A Venezuela prahne po změně

Tento týden se ocitla znovu pod tlakem. Tentokrát od členů vlastní partaje, kteří ji vyzvali, aby pro svého předchůdce v úřadu našla místo ve vládním kabinetu. Agentura Bloomberg ve středu informovala, že Lula da Silva by se podle některých návrhů mohl stát novým šéfem diplomacie.

Důvod byl nasnadě. Vyšetřování nejvýše postavených politiků – prezidenta či členů vlády – může nařídit jen Nejvyšší soud. A soudce Mora působí u soudu nižší instance. Takže získat povolení zahájit vyšetřování by trvalo déle. A stále oblíbený Lula da Silva před dvěma týdny oznámil, že za dva roky asi bude znovu kandidovat na prezidenta. Prokuratura si však - zdá se - pospíšila.