Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Tresty a represe nic neřeší

Svět

  7:35
BRUSEL - Brusel včera zažil bezprecedentní schůzku: na jedné straně evropští politici a experti, na druhé romská sdružení. První summit politické elity unie se zástupci Romů měl jasný cíl: nahlas říct, že chudoba a diskriminace, s níž se většina Romů v Evropě potýká, je problém společný všem a je na čase vytáhnout ho z politického podpalubí.

Jose Manuel Barroso foto: AFP

"Naše většinové společnosti musí umět nabídnout Romům skutečné podmínky pro zlepšení jejich životních šancí. Zatím se tak neděje,“ řekl jeden z klíčových řečníků na schůzce, předseda Evropské komise José Barroso.

Romský summit byl plánován dlouho dopředu, realita mu ale dodala na aktuálnosti – a to  nedávnými událostmi v Itálii. Italská vláda pobouřila lidskoprávní organizace svým rozhodnutím snímat otisky prstů Romům poté, co na předměstích velkých měst poblíž romských osad prudce vzrostla kriminalita. Itálií otřásly hlavně dvě brutální loupežné vraždy žen na přelomu roku, které spáchali rumunští Romové. A byť byla italská vláda donucena změnit zamýšlený systém snímání otisků prstů a od Evropské komise dostala pro upravenou verzi zelenou, italská kauza se táhla celou včerejší konferencí.

„Tresty a represivní metody dlouhodobě neřeší vůbec nic. Ani problém Romů, ani většinové společnosti,“ řekl ve zjevné narážce na Itálii eurokomisař pro sociální věci Vladimír Špidla. Samotnému hodnocení – zda schvaluje upravená pravidla pro sčítání Romů – se ale vyhnul. Finančník a filantrop maďarského původu George Soros, jedna z hlavních postav na summitu, si s opatrností hlavu nelámal. „Postup italské vlády je nepřijatelný a protizákonný. Podporuji rozhodnutí evropské platformy Romů podat žalobu k soudu unie,“ řekl Soros.

Zatímco na odsudku etnické diskriminace a nutnosti nabídnout Romům výtah z chudoby se desítky řečníků shodly, řešení tak jednoznačné nebylo. Brusel totiž nemá pravomoci nařídit zemím romskou integrační politiku. Samotný Barroso navíc řekl, že nejlepší cesta v této věci je lokální – řešení „co nejblíž konkrétní komunitě“. Ze včerejších debat tak může vzejít jen doporučení národním vládám, aby romský problém braly vážně.

„Liší se to stát od státu. Byl jsem se podívat v romských táborech okolo Neapole, a tam panuje nepředstavitelná chudoba. Lidé nemají pracovní povolení a nedostávají ani sociální dávky,“ řekl LN šéf rumunské Romské rady Iulian Stoian. „Ve Španělsku naopak starší přistěhovalci většinou pracují a děti chodí do škol; vzniká tam ale napětí mezi nimi a Romy, kteří přišli až po rozšíření,“ řekl Stoian.

Poměrně neotřelou myšlenku prosazoval Soros. Podle něj musí být evropské státy schopné dát Romům hlavně adekvátní vzdělání. „V Maďarsku se osvědčila individuální pedagogická péče pro romské děti, v podstatě co žák, to učitel. Je to ale nákladné řešení,“ řekl Soros. „Pokud by se však tento model stal přístupným všem, za dvacet let by romský problém vymizel.“

Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...