Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslanci: Tresty za únos nevěst? To bychom museli zavřít všechny muže

Svět

  7:00
BIŠKEK/PRAHA - Kyrgyzskou společnost rozděluje návrh na zpřísnění trestů za únos nevěst. Poslanci tvrdí, že v zemi, kde je tento způsob "opatřování manželky" tradicí, by museli uvěznit každého muže.

Ilustrační foto foto: Reuters

Každý rok je v Kyrgyzstánu uneseno na osm tisíc žen a dívek. Do manželství jsou nuceny vstupovat často proti své vůli, píše BBC. Podle organizace na ochranu práv žen The Women's Support Centre je číslo ještě větší. Uneseno bývá až 12 tisíc žen.

Zabíla Matajevová vstoupila do organizace loni. Stala se dobrovolnicí kvůli své sestře. "Cholpon unesli a její manžel ji opakovaně bil," říká Zabíla. Když se jí podařilo po deseti letech dosáhnout rozvodu, manžel ji ubodal k smrti. Dostal 19 let vězení. Cholpon unesli, když jí bylo 19 let, nastávajícího manžela téměř neznala. Nechtěla si ho vzít, ale bála se veřejného zostuzení, kdyby odmítla. "Je to jako zákon. Když vás unesou, tak prostě musíte zůstat," popisuje Zabíla. Manželova rodina její sestře ještě namluvila, že slzy při vstupu do novomanželského domu nosí štěstí. "Byla ztracená. Myslela, že když ho opustí, její život skončí. Musela by odejít z vesnice. Tak zůstala," říká Matajevová.

Za krádež dobytka 11 let vězení, za únos tři

V mnoha případech to probíhá tak, že unesenou ženu muž hned první noc znásilní. Potom řada z nich se svatbou souhlasí, jinak by si nesly stigma. Nahlíželo by se na ně jako na "poškozené zboží" a neměly by šanci se opět vdát.

Podle zatím platného zákona muži za únos hrozí pokuta, či maximálně tři roky vězení. Organizace na ochranu ženských práv původně navrhovaly deset let, nakonec navrhují sedm let vězení. "Je to tragédie. Za krádež dobytka můžete dostat 11 let, za únos ženy maximálně tři," říká Rimma Sultanová. Nový zákon předkládá poslankyně Ainuru Altybajevová, podle které se k soudu za stávajícího zákona dostane jen minimum případů.

Ne každý poslanec s Altybajevovou souhlasí. Podle některých jde zákon proti kyrgyzské tradici a bude mít vážný dopad na společnost. "Pokud se zákon zpřísní, budeme muset vsadit do vězení každého muže," komentoval to poslanec Kojobek Ryspajev. Jeho kolega Kurmantaj Abdijev zas nevěří, že přísnější zákon únosům zamezí. "Je to tradice, která existovala a bude existovat bez ohledu na to, jaký zákon přijmete," uzavírá obyvatel Biškeku.

V Kyrgyzstánu jsou únosy nevěst tradicí.

V Kyrgyzstánu jsou únosy nevěst tradicí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!