5. června 2018 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Třetí nejtragičtější výbuch sopky v 21. století. Obětí už je 69, jejich počet nejspíš dál poroste

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vulkán Fuego zachycen po výbuchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vulkán Fuego zachycen po výbuchu. | foto: Reuters

GUATEMALA Erupce sopky Volcán de Fuego (ohnivý vulkán) v Guatemale má už na svědomí 69 lidských životů a úřady se obávají, že počet obětí dál poroste s postupným prozkoumáváním postižených oblastí. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na sdělení šéfa Národního forenzního ústavu Fanuela Garcíu.

Záchranáři dál pročesávají osídlené oblasti a během posledních hodin objevili další zuhelnatělé ostatky lidí. Právě takovýto stav těl ztěžuje identifikaci obětí. Podle Garcíi se zatím podařilo zjistit totožnost jen 17 mrtvých.

Voják odnáší dítě pokryté popelem pryč od sopky.
Popel ze sopky, který se po výbuchu šířil do okolních obydlených oblastí.

Jeden z nejaktivnějších vulkánů ve Střední Americe v neděli explodoval a začal neuvěřitelně rychle do okolí chrlit lávu a kouř. Brzy se široká oblast, včetně části hlavního města Guatemaly, pokryla vrstvou těžkého popela. Nejvíce postižené jsou osady Los Lotes a El Rodeo.

Registrováno je několik stovek zraněných lidí. Mluvčí koordinačního úřadu pro katastrofy David de León k tomu podle agentury AFP řekl, že doposud je v nemocnicích registrováno 46 osob, stav většiny z nich je přitom vážný. Ředitel úřadu Sergio Cabañas dodal, že řada lidí je nezvěstná, jejich přesný počet ale není znám.

Z vesnic a osad v ohroženém okolí soptícího vulkánu bylo doposud urychleně evakuováno více než 4500 obyvatel.

Přehled největších erupcí sopek v 21. století

Nejničivějším sopečným výbuchem v dějinách byla erupce sopky Tambora na indonéském ostrově Sumba, při které v dubnu 1815 zahynulo na 92 tisíc lidí.

Přes 350 obětí - říjen-listopad 2010, Merapi (Indonésie) - Série erupcí jedné z nejaktivnějších sopek na světě, indonéského vulkánu Merapi na ostrově Jáva, si vyžádala životy více než 350 lidí a kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela muselo domovy z okolí opustit přes 300 000 obyvatel.

147 obětí - 17. ledna 2002, Nyiragongo (Kongo)- Výbuch konžské sopky Nyiragongo zabil 147 lidí, asi 120 000 obyvatel bylo nuceno před žhavou lávou opustit své domovy.

Nejméně 69 obětí - 3. června 2018, Volcán de Fuego (Guatemala) - Nejméně 69 lidí zemřelo po erupci jednoho z nejaktivnějších vulkánů ve Střední Americe, guatemalské sopky Volcán de Fuego. Kvůli výbuchům byla nařízena evakuace více než 3200 obyvatel a podle úřadů zasahuje rozptyl sopečného popela území, na kterém žije zhruba 1,7 milionu lidí. Jedná se o nejtragičtější výbuch sopky v zemi od roku 1902, kdy erupce sopky Santa María připravila o život nejméně 5000 osob, podle některých zdrojů více než 7000.

63 obětí - 27. září 2014, Ontake (Japonsko) - Náhlá erupce sopky Ontake na hlavním japonském ostrově Honšú asi 200 kilometrů západně od Tokia si vyžádala životy 63 lidí. Jedná se o nejtragičtější katastrofu tohoto druhu v Japonsku od roku 1902, kdy výbuch sopky na ostrově Torišima zabil 150 lidí.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz