19. července 2016 16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Třetina obětí z Nice jsou muslimové. 'Zemřeli bez ohledu na náboženství’

Mnoho lidí je z teroru v Nice v šoku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnoho lidí je z teroru v Nice v šoku | foto:  Petr Topič, MAFRA

PAŘÍŽ 30 z 84 obětí čtvrtečního atentátu v Nice bylo muslimského vyznání. S odvoláním na Otmana Aïssaouiho, rektora Velké mešity v Nice, o tom informoval deník La Croix.

« Byla to jedna z věřících z mé mešity. Znám jejích sedm dětí, dnes jsou už dospělí.“ vypráví Otmane Aïssaoui o dvaašedesátileté Fatimě Charrihi, původem z Maroka. Fatima přijela do Nice, když jí bylo dvacet let - za manželem, který pracoval jako zednář, připomíná La Croix.

Zbožná žena, která nosila šátek, prý měla přátele mezi lidmi různých náboženství a ctila toleranci. I ona se stala obětí atentátu, který ve čtvrtek před půlnocí v jihofrancouzském letovisku Nice spáchal 31letý, ve Francii žijící Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel.

Do davu na Anglickou promenádu přišla obdivovat ohňostroj 14. července i spousta muslimů. Muslimská obec zaplatila za atentát vysokovou cenu, říká Aïssaoui - celkem třicet z obětí bylo muslimského vyznání.

Jedna z obětí byl dvanáctiletý chlapec Mehdi, syn fotbalového rozhodčího, jehož sestra je stále v kómatu. O život přišel také Mohamed Tukabri, padesátiletý mechanik původem z Tuniska.

Francouzští vojáci na Promenade des Anglais v Nice, dějišti krvavého...
Na jeden z největších francouzských svátků – výročí pádu Bastilly – se Zuzana...

Mezi oběťmi je asi dvacet Tunisanů, jejichž těla budou navrácena do země po pietním obřadu ve Velké Mešitě v Nice, které se budou účastnit i místní zastupitelé. Tunisané do jižní Francie jezdí za prací.

Místní imámové chtějí od září pořádat debaty, jejichž cílem má být boj proti šíření nenávisti. Odehrávat se budou jak v prostředí škol, tak v problematických městských čtvrtích.

„Pro ochranu soužití, abychom zabránili uzavření se lidí do sebe a proti politickému zneužití bude potřeba připomenout, že lidé umřeli bok po boku, bez ohledu na víru, kterou vyznávali,“ vysvětluje Otmane Aïssaoui.