18. února 2018 6:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Inspirace filmovým trhákem. Tři billboardy v Londýně chtějí spravedlnost pro oběti požáru

Tři billboardy aktivistické skupiny Justice 4 Grenfell. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tři billboardy aktivistické skupiny Justice 4 Grenfell. | foto: Twitter - Justice 4 Grenfell

Aktivistická skupina Justice 4 Grenfell (Spravedlnost pro Grenfell) projížděla centrem Londýna se třemi křiklavě červenými Billboardy. Na nich volají po spravedlnosti pro 71 obětí požáru věžáku Grenfell Tower z loňského června. Aktivisté se přímo inspirovali na Oscara nominovaným dramatem Tři billboardy kousek za Ebbingem.

„71 mrtvých. A stále žádné zatčení? Jak je to možné?“ Tak zní tři věty, každá na jednom z červených billboardů, které ve čtvrtek projížděly centrem Londýna. Dodávky vyjely v sedm ráno a zamířily k památkám a jiným důležitým budovám.

Skupina se inspirovala snímkem Tři billboardy kousek za Ebbingem režiséra Martina McDonagha. V něm zoufalá matka Mildred Hayesová (Frances McDormandová) u silnice poblíž amerického města Ebbing nechá vyvěsit tři velkoformátové plakáty velmi podobného znění: „Znásilnili ji když umírala. A stále nejsou žádní zatčení. Jak je to možné, policejní náčelníku Willoughby?“ Mildred ve filmu tlačí na místní policejní sbor pod vedením náčelníka Billa Willoughbyho (Woody Harrelson), který k vyšetřování vraždy Mildrediny dcery Angely přistupuje velmi laxně.

Yvette Williamsová, spoluzakladatelka Justice 4 Grenfell, sdělila, že skupinu oslovila marketingová agentura, která přišla s myšlenkou film okopírovat. „Když jsem ten film viděla, tak na mě zapůsobila myšlenka toho, že spravedlnosti se lze domáhat jen před zraky široké veřejnosti,“ popsala nápad Williamsová.

Opravdové ohnivé peklo v Londýně.
Hořící věžák a komínový efekt.

Požár výškové budovy Grenfell Tower si 14. června 2017 vyžádal 71 obětí. Mluvilo se o tom, že za požár budovy mohly chybné postupy a materiály při její výstavbě. Dosud za to ale nikdo nebyl odsouzen.

Tři billboardy kousek za Ebbingem byly vřele přijaty diváky i kritikou. Snímek je nominován na sedm Oscarů. Na kontě již má čtyři Zlaté glóby včetně toho pro nejlepší film.