Trojice je obviněna z držení dokladů totožnosti s „nesprávným úmyslem“, které měla s vědomím, že jsou falešné. Podle BBC se jednalo o pasy, občanské průkazy a další doklady pro Spojené království, Bulharsko, Francii, Itálii, Španělsko, Chorvatsko, Slovinsko, Řecko a také Českou republiku.
Trojici zatkli detektivové protiteroristického oddělení londýnské metropolitní policie. Podle BBC se jedná se o 45letého Orlina Ruseva, 41letého Bisera Džambazova a 31letou Katrin Ivanovovou, kteří všichni v Británii žili už několik let.
Rusev má za sebou obchodní kontakty v Rusku. Do Británie se přestěhoval v roce 2009 a tři roky pracoval ve finančních službách. Na svém online profilu na síti LinkedIn uvádí, že později vlastnil firmu, která se zabývala i odposlechem komunikací nebo elektronických signálů. Rusev, jehož poslední adresou je přímořský penzion v Great Yarmouth, také uvádí, že kdysi působil jako poradce bulharského ministerstva energetiky.
V Harrow bývalí sousedé popisují Džambazova a Ivanovovou jako pár, uvedla BBC. Džambazov údajně pracoval jako řidič sanitky a Ivanovová se na svém online profilu na LinkedIn označuje jako laborantka v soukromé zdravotnické firmě.
Dvojice, která se do Británie přestěhovala zhruba před deseti lety, vedla komunitní organizaci poskytující služby Bulharům, včetně jejich seznamování s „kulturou a normami britské společnosti“. Podle bulharských státních dokumentů na internetu pracovali také pro volební komise v Londýně, které zprostředkovávají hlasování v bulharských volbách občanům žijícím v zahraničí.
Sousedé ze dvou domů, které pár dříve obýval, BBC řekli, že jim jako dárky nosili koláče a dorty. Policie podle nich v posledním domě dvojice strávila značnou dobu jeho prohledáváním, na místě byli policisté déle než týden.
K obvinění se nevyjádřili
Tři obžalovaní by měli v lednu stanout před trestním soudem Old Bailey, kde se odehrávají nejsledovanější trestní procesy v Británii. K obviněním se zatím nevyjádřili.
Protiteroristická policie v minulosti veřejně hovořila o rostoucím množství času, který věnuje šetřením různých podezření na ohrožení státu a špionáž, zejména v souvislosti s Ruskem. Znepokojení britských úřadů vyplývá ze známých incidentů z posledních let, které se týkaly operací ruských zpravodajských služeb v Británii.
Bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija byli otráveni v Salisbury v březnu 2018, oba útok přežili. Později se ukázalo, že šlo o otravu paralytickou látkou novičok. Při manipulaci s kontaminovanými předměty se otrávili i další tři Britové, jedna žena zemřela. Britské úřady oznámily, že za útokem stojí dva agenti ruské vojenské rozvědky GRU.
V roce 2021 česká vláda oznámila, že stejní agenti GRU byli v roce 2014 zapojení do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, při kterých zahynuli dva čeští občané. V září loňského roku britská policie v případu pokusu o otravu Skripalových obvinila třetího Rusa.