Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři dny drželi 900 rukojmích v divadle v Moskvě. Strůjce útoku jde na 19 let za mříže

Svět

  11:42
MOSKVA - Moskevský vojenský soud v úterý odsoudil k 19 letům vězení Čečence Chasana Zakajeva za napomáhání teroristickému útoku na moskevské divadlo Dubrovka před téměř 15 lety. Proces však pozůstalým neodpověděl na nejasnosti ohledně odpovědnosti úřadů za smrt jejich blízkých. Zakajev se podle svého obhájce hodlá proti rozsudku odvolat.

Ruská policie (Ilustrační foto) foto: Reuters

„Zakajev je vinným z přípravy teroristického útoku, pokusu o vraždu dvou a více osob, pokusu o braní a věznění rukojmích a z obstarání a přepravy výbušnin. Dohromady se za tyto zločiny odsuzuje k 19 letům odnětí svobody ve věznici s přísným režimem,“ uvedl soudce Michail Udaškin při vynášení verdiktu. Čečence také odsoudil k vyplacení odškodného pozůstalým, navzdory pochybám obhájce o solventnosti odsouzence.

Zakajev podle vyšetřovatelů útok pomáhal plánovat a také obstaral zbraně a trhaviny. Čečenec zprvu veškerou vinu popíral, později se částečně přiznal s tím, že mu zaplatili 400 dolarů (asi 10 000 korun) za přepravu zbraní a munice, o nichž si myslel, že jsou určeny k prodeji na černém trhu. Jeho obhájce žádal soud, aby jeho klienta zprostil většiny obvinění, s výjimkou přepravy výbušnin.

Divadlo přepadlo 23. října 2002 během představení muzikálu Nord-Ost komando čečenských povstalců, kteří se zmocnili zhruba 900 lidí jako rukojmích. Po třech dnech následovala osvobozovací akce ruských speciálních sil, při které zahynulo nejen 40 útočníků, ale i 130 rukojmích, včetně deseti dětí. Zákrok dodnes vyvolává otázky, především kvůli použití plynu, který měl ochromit útočníky, ale zřejmě zavinil i smrt většiny obětí v řadách rukojmích.

Nespokojenost s výsledkem procesu vyjádřil advokát pozůstalých Igor Zuber. „Během soudu nebyly zjištěny okolnosti a skutečná příčina smrti každého z rukojmích. Ani vyšetřovatelé, ani soud nezjistili, kdo velel osvobozovací operaci, jaký plyn byl použit, kdo to nařídil, ani jak byla poskytnuta první pomoc raněným,“ řekl a dodal, že vinou plynu dodnes trpí přeživší rukojmí řadou neduhů. V této věci Rusko dodnes neplní rozsudek Evropského soudu pro lidská práva.

„Délka trestu i výše odškodného jsou pro nás druhořadé. Problém tkví v tom, že se i tak nepodařilo odhalit pravdu, pokud jde o odpovědnost úředních míst. Ta nikdy nebyla předmětem vyšetřování,“ uvedla další advokátka pozůstalých Karina Moskalenková a přislíbila v této věci podat žalobu k nejvyššímu soudu.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat