Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tři miliardy nestačí. Turecko žádá po EU další peníze za uprchlíky

Uprchlíci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci. | foto: Reuters

ANKARA Turecko chce v souvislosti se zvládáním současné migrační krize od EU další finance nad rámec diskutovaných tří miliard eur (81 miliard Kč). Navíc požaduje, aby byla tato nově stanovená částka každoročně přezkoumána, uvedl turecký premiér Ahmet Davutoglu. Právě přes Turecko míří do EU největší množství převážně syrských uprchlíků.

Unijní vůdci se minulý týden na summitu v Bruselu shodli na společném akčním plánu mezi Evropskou unií a Tureckem. Ten by měl Evropě pomoci zvládnout migrační krizi. Součástí plánu má být finanční pomoc Turecku, snadnější přístup Turků k schengenským vízům a obnovení a urychlení rozhovorů o přístupu Turecka k EU. Jak potvrdila i německá kancléřka Angela Merkelová, diskutovalo se o pomoci v hodnotě okolo tří miliard eur.

Jak ale v pondělí, den poté, co Merkelová navštívila Istanbul, uvedl turecký premiér, tato suma by měla pocházet z takzvaných fondů IPA, tedy předvstupní pomoci EU, a jde o peníze, které jsou pro Turecko již vyčleněné. Ankara chce proto podle Davutoglua další finance.

„Návrh ohledně tří miliard eur z fondů IPA již není na stole, protože jsme řekli, že ho nepřijmeme,“ prohlásil Davutoglu. Pomocí fondů IPA pomáhá EU kandidátským zemím i několika dalším žadatelům o členství, aby splnily potřebná kritéria a harmonizovaly své standardy a politiky s těmi unijními.

Německá kancléřka Angela Merkelová jednala v Turecku s premiérem Ahmetem...
Německá kancléřka Merkelová a turecký prezident Erdogan.

Dron vyrobili v Rusku

Turecký premiér se v pondělí rovněž vyjádřil k incidentu z minulého týdne, kdy turecké síly zlikvidovaly bezpilotní letoun, jenž narušil jejich vzdušný prostor. Sestřelený dron byl ruské výroby, oznámil Davutoglu.

Upozornil však, že Moskva Ankaře sdělila, že jim stroj nepatří. Podle Davutoglua tak mohl být syrské armády prezidenta Bašára Asada, bojovníkům patřícím ke straně syrských Kurdů známé pod zkratkou PYD či jiným silám. Jak premiér rovněž uvedl, sestřelení letounu mělo „zastrašující účinek“. Doufá, že Moskva bude do budoucna mnohem opatrnější, pokud jde o pohyb jejích letounů v syrském vzdušném prostoru.

Ankara si již několikrát stěžovala na narušení svého vzdušného prostoru ruskými bojovými letouny, které se na konci září zapojily do náletů v Sýrii. Ruské ministerstvo obrany následně oznámilo, že je v přímém kontaktu s tureckou armádu s cílem předejít podobným incidentům u tureckých hranic.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!