Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Tři miliony dolarů za nové sčítání. Trump nechal spustit revizi hlasů ve dvou okresech Wisconsinu

Přepočítávání hlasů v USA. foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump ve středu večer inicioval částečný přepočet hlasů ve státě Wisconsin, který se mu podle předběžného výsledku na rozdíl od roku 2016 v prezidentských volbách nepodařilo získat.
  7:36

Trump odvolal šéfa agentury pro kybernetickou bezpečnost, který odmítl tvrzení o volebních podvodech

Vyžádaná revize výsledků se týká dvou okresů, které zahrnují dvě největší města ve státě, a měla by být hotová s koncem měsíce. Mezitím se chýlí ke konci přepočet hlasů nařízený vedením státu Georgia, závěry budou zřejmě k dispozici už ve čtvrtek.

Přepočítávání hlasů v USA.
Přepočítávání hlasů v USA.

Ve Wisconsinu se začnou hlasy kontrolovat v pátek, informuje agentura AP, a proces musí být hotový do 1. prosince. Na rozdíl od Georgie za něj Trumpova kampaň musela zaplatit, přičemž se odhadovalo, že přepočet na celém území státu by stál skoro osm milionů dolarů (přes 175 milionů Kč). Nakonec prezident požádal pouze o revizi v okresech Dane County a Milwaukee County, přičemž volební činitelé médiím potvrdili, že stát obdržel potřebné tři miliony dolarů.

Trump bezprecedentně blokuje Bidenův tým, tvrdí Politico. Jejich nespolupráce může mít negativní dopady

Wisconsin je jedním z pětice států, které Trump oproti výsledku z roku 2016 ztratil. Žádost o přepočet hlasů prezidentův tým avizoval už den po uzavření volebních místností, experti se však domnívají, že šance na zvrácení porážky je mizivá.

Při přepočítávání v roce 2016 se rozdíl mezi Trumpem a tehdejší demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou změnil o 131 hlasů, nyní ovšem okresy nahlásily výsledky, které dávají v součtu demokratovi Joeu Bidenovi převahu o zhruba 20 500 hlasů. V součtu dvou zmíněných okresů zvítězil Biden poměrem 577 455 ku 213 157 hlasům.

Trumpovi spolupracovníci uvedli, že požádali o přepočet v těchto dvou oblastech, protože byly dějištěm „nejhorších nesrovnalostí“. Žádné důkazy o volebních podvodech se ale neobjevily, stejně jako v případě dalších států, kde si prezidentova kampaň stěžuje na nekalosti.

„Oficiální přehled výsledků potvrdil jasné a přesvědčivé vítězství Joea Bidena ve Wisconsinu... Selektivní přepočet v Milwaukee a Dane County tyto výsledky nezmění,“ komentoval vývoj mluvčí Bidenova štábu Nate Evans. Konečný verdikt ohlásí wisconsinská volební komise na začátku prosince.

Rasisté či venkovští balíci? Kdepak. Historicky výjimečnou volební podporu ‚přihrály‘ Trumpovi i barevné menšiny

V Georgii, kde Biden podle předběžného výsledku zvítězil o 14 000 hlasů, se přepočet rozběhl minulý pátek. Místní volební zákony tento postup vyžadovaly, protože rozdíl mezi dvěma hlavními kandidáty odpovídal méně než 0,5 procenta odevzdaných hlasů.

Na dokončení přepočtu zde byl vyhrazen čas do středeční půlnoci (06:00) a podle místního volebního činitele Gabriela Sterlinga se proces nejspíše podaří včas uzavřít. Zásadní změna výsledku se nerýsovala, podle Sterlinga jsou čísla hlášená z jednotlivých okresů buďto totožná s těmi původními, nebo se od nich liší jen nepatrně.

Trumpův bezpečnostní poradce O´Brien prohlásil, že situace vypadá na výhru Bidena

Sterling později avizoval, že Georgia plánuje výsledek auditu ohlásit ve čtvrtek. Zisky jednotlivých kandidátů musí stát formálně potvrdit nejpozději v pátek.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat