Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři mrtví, v Amazonii řádí lovec odpůrců kácení

Svět

  7:00
BRASILIA - V brazilské Amazonii byl tento týden zabit již třetí bojovník za zachování deštného pralesa, oznámila to agentura Reuters s odvoláním na sdělení místních úřadů.

Amazonský prales ohrožuje sucho foto: Shutterstock

Páteční vražda předsedy asociace drobných farmářů v Amazonii Adelina Ramose i předchozích obětí se udála v době, kdy brazilský parlament projednává zákon, v jehož důsledku by se podle kritiků mohlo zrychlit odlesňování Amazonie.

ČTĚTE O LETOŠNÍCH SESUVECH PŮDY V BRAZÍLII

Ramos byl zastřelen v pátek ráno místního času před zraky své rodiny v severobrazilském státě Rondônia. Zatím není známo, kdo ho zabil. Farmář však podle sdělení úřadů obdržel několik výhrůžek smrtí od těžařů.

Ústup pralesa odhalil stopy dávných civilizací

V úterý byli zabiti v amazonském státě Pará Joao Cláudio Ribeiro da Silva a jeho manželka Maria do Espírito Santová. Policie podle agentury Reuters ani v tomto případě zatím netuší, kdo manželský pár zastřelil.

Da Silva ale také opakovaně dostával výhrůžky smrtí od těžařů a chovatelů hovězího dobytka. Manželé byli činní v organizaci ochránců deštného pralesa, kterou založil legendární Chico Mendés, jenž byl sám zavražděn rančery v roce 1988.

Vyšetřováním vraždy manželského páru pověřila brazilská prezidentka Dilma Rousseffová federální policii. Ta obvykle šetří pouze případy vražd, které se týkají porušování lidských práv, a "běžné" vraždy jsou v kompetenci policie jednotlivých brazilských států.

Každý rok jsou v Brazílii zabity desítky lidí kvůli sporům o půdu, mnohé z nic se týkají právě nedostatečně hlídané amazonské oblasti. Jen ve státě Rondônia bylo od roku 2001 zavražděno v souvislosti se spory o půdu 71 lidí. Pouze malý počet pachatelů byl dopaden a uvězněn, uvádí podle Reuters organizace Human Rights.

Džungle - ilustrační foto.

Dolní komora brazilského parlamentu v současné době projednává změnu zákona o využití půdy, která podle kritiků představuje ústupek zájmům farmářů a zmaří nedávné snahy o ochranu Amazonie.

Minulý týden oficiální činitelé zveřejnili zprávy o prudkém nárůstu odlesňování, které podle ochránců přírody rozdmýchalo očekávání nového zákona.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...