V sobotu uplynuly tři roky ode dne, kdy teroristé zaútočili na základní školu číslo 1 v severoosetinském Beslanu. O uplynulém víkendu se v ruinách budovy sešly asi tři tisíce lidí s květinami a svíčkami. Téměř každý z nich měl někoho blízkého mezi více než 330 oběťmi. Někteří z rodičů tragicky zemřelých dětí se poklonili před velkým dřevěným křížem, který je postaven přesně uprostřed tělocvičny, kde byly drženy o hladu a žízni jako rukojmí.
Pláč a smutek z nejtragičtějšího teroristického útoku v novodobých ruských dějinách ale doprovázely i politické požadavky pozůstalých, kteří se stále nemohou smířit s tím, že vyšetřování dramatu bylo ukončeno, a mezi viníky přesto nesedí vysocí státní činitelé.
Na zdech školy, které ještě nespadly, visely kromě fotek v černých rámečcích i transparenty s textem: „Kdo napomáhal teroristům, je sám terorista“ nebo „Požadujeme objektivní vyšetření a potrestání všech viníků“.
Především organizace Matky Beslanu ostře protestuje proti výsledkům vyšetřování parlamentní komise, podle níž ruské jednotky zahájily útok na školu obsazenou teroristy až poté, co uvnitř budovy náhodou vybuchla nálož. Matky Beslanu jsou přesvědčeny, že k útoku byl dán povel z ruské strany bez ohledu na životy rukojmí.
Asi před měsícem objevila organizace matek videozáznam výslechu dvou důstojníků, kteří se operace účastnili. Z jejich výpovědi vyplývá, že pravdu mají matky, nikoliv poslanci a Kreml.
Organizace Matky Beslanu se proto znovu obrátila na vedení země s žádostí obnovit vyšetřování. „Je to vaše ústavní povinnost, je to vaše povinnost k zemřelým, k matkám a otcům zničených hořem způsobeným vaší vinou,“ prohlásila Ella Kesajevová, předsedkyně Matek Beslanu. Odpověděl ji však představitel prezidenta v ruském Jižním federálním okruhu Dmitrij Kozak: „Podobné teroristické útoky se dějí i v jiných zemích světa, ale nikde neproběhlo tak grandiózní vyšetřování.“
V celé kauze ovšem zůstává mnoho nejasného. Potvrzuje to i sobotní nečekané prohlášení advokáta Matek Tajmuraza Čedžemova, který po třech letech usilovné práce ve prospěch této organizace odmítá dále se procesu účastnit. Své rozhodnutí odůvodnil strachem o vlastní život, neboť mu stále někdo vyhrožuje.
Na smuteční ceremonii do Beslanu přijel předseda ruské dumy Boris Gryzlov, kterého ale rodiče s velkým nadšením neuvítali. Když jim oznámil, že brzy u Moskvy proběhne neobyčejný experiment, kdy bude do detailu zinscenována stejná situace jako při útoku v Beslanu, projevili upřímné zděšení. Někteří z nich vyjádřili trpkost nad tím, že do Beslanu nepřijel prezident Putin. Zvláště, když si našel čas na návštěvu jiných škol. Na základní škole v Astracháni se však Putin o Beslanu zmínil, když vyzval nezapomínat na děti zemřelé před třemi lety, ale zároveň připomněl, že život jde dál.
3. září 2007 7:38
MOSKVA/PRAHA -
Rodiče beslanských dětí, které zahynuly při teroristickém útoku v roce 2004, se zlobí na ruského prezidenta Vladimira Putina, že nepřijel v den smutného výročí do trosek školy.