Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři Rusové odmítli vydat ozbrojencům kamarádku. Všichni zemřeli

Svět

  15:08
MOSKVA - Smrtí tří lidí a vážným zraněním dvou dalších skončil výlet pětice moskevských turistů na Elbrus na neklidném severním Kavkaze. Při přepadení v Kabardsko-balkarské autonomní republice prý turisté odmítli vydat ženu ze svých řad zamaskovaným ozbrojencům a ti odpověděli palbou z automatických zbraní.

Ilustrační foto foto: Reuters

Po tragédii ruští turisté začali rušit zájezdy k Elbrusu, který je populární destinací, proslulou lyžařskými sjezdovkami.

Podle líčení místních policistů se útok odehrál u vsi Zajukovo v samém předhůří Elbrusu. Pětice výletníků, čtyři muži a jedna žena, si na letišti najala jako taxík mikrobus s místním řidičem. Cestou je předehnal osobní vůz, z něhož se vyklonil zamaskovaný muž a několikrát jim policejním obuškem přikázal zastavit. Řidič se domníval, že jde o policejní kontrolu, kterých poslední dobou přibylo, a zastavil. Z auta vystoupili tři muži v maskách, oblečení do maskovacích uniforem, a s automaty Kalašnikov v rukou.

Dva stanuli před vozem, třetí otevřel dveře a otázal se: "Je tu nějaká žena?" Žena v mikrobusu skutečně cestovala, ale odmítla vystoupit, a podpořili ji i její společníci. Když ozbrojenec neuspěl se snahou vytáhnout turistku z vozu násilím, poodstoupil o pár kroků a vypálil ze zbraně dávku do mikrobusu.

ČTĚTE DÁLE:

Podle vyšetřovatelů jsou dva zranění nyní hospitalizováni v Nalčiku s průstřely končetin a hrudi, mezi třemi oběťmi je i osmatřicetiletá žena. Řidič vozu vyvázl z přepadení bez zranění.

"Je to nejen zvěrský zločin, ale i políček do tváře všemu našemu lidu, pro který je pohostinnost jedním z hlavních rysů," prohlásil šéf Kabardsko-balkarské republiky Arsen Kanokov. "Bohužel to není první útok na lidi, kteří nijak nepatří k mocenským orgánům. Byli zavražděni naši hosté," dodal.

Kanakov slíbil, že místní úřady podniknou všechny kroky, aby napříště byli turisté podobných tragédií ušetřeni a aby poskytly pozůstalým odškodnění.

Lidem se na Kavkaz nechce
Po páteční tragédii přibylo stornovaných zájezdů pod Elbrus. "Prodalo se hodně novoročních zájezdů, ale už po vraždě fanouška Spartaku Kavkazany 6. prosince v Moskvě lidé začali cesty rušit," řekla agentuře Interfax mluvčí sdružení cestovních kanceláří Irina Tjurinová. Odhadla, že z 10.000 míst v hotelech pod Elbrusem je obsazena jen polovina, ačkoliv sezona právě vrcholí. Klienti hodně ruší nejlacinější autobusové zájezdy z Moskvy, protože autokary projíždějí soutěskou, kde se odehrálo páteční přepadení. Z 50 míst v autobusu bývá prý nyní obsazeno jen pět až 20 míst.

V noci na dnešek také neznámí pachatelé poškodili lanovku na Elbrus. Výbuch trhaviny přerval lano a tři desítky kabinek se zřítily. Nikdo však nebyl zraněn. Místo činu pak prohledávali policisté se psi.

Násilí na Kavkaze roste, turismus skomírá
Moskva se nyní snaží nalákat velké investice na Kavkaz do rozvoje turistiky, která se má stát jednou z cest rozvoje dosud velmi chudého regionu s vysokou nezaměstnaností zejména mládeže, a dosud závisejícího především na federálních dotacích. Experti však pochybují o zdaru těchto plánů, pokud se bezpečnostní situace v regionu zásadně nezmění. Velké boje s čečenskými separatisty zde sice ustaly už před lety, ale násilí se mezitím rozšířilo i do sousedních republik a stalo se všedním jevem.

Loni v prosinci se v Kabardsko-balkarské republice odehrála jiná tragédie s velkým ohlasem. Skupina deseti lovců v lese narazila na úkryt povstalců, kteří spustili palbu. Sedm lovců na místě zastřelili a dalšího zajali jako rukojmí. I jej bandité nakonec zastřelili, navíc do vozu lovců vložili bombu, jejíž výbuch při obhlídce zranil policistu. Kanokov tehdy nařídil rodinám obětí vyplatit po půl milionu rublů (asi 300.000 Kč).

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!