11. října 2019 20:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tři Slováky ve Skotsku odsoudili za vykořisťování slovenských žen

Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Glasgow (Británie) Tři Romové z východu Slovenska dnes byli u soudu ve skotském Glasgow uznáni vinnými z vykořisťování mladých žen, které byly nuceny k prostituci či prodávány do manželství, uvedl zpravodajský web BBC. Spolu se dvěma muži ve věku 31 a 61 let a 28letou ženou byl odsouzen ještě čtvrtý člen gangu, původem z Nepálu. Výši trestu se čtveřice dozví příští měsíc.

Odsouzená trojice slovenských občanů, která vinu odmítá, pochází stejně jako většina jejích obětí z města Trebišov ležícího poblíž hranice s Ukrajinou. V Glasgow skupina moderních otrokářů operovala mezi lety 2011 a 2017.

Svým obětem slibovala lepší život a zaměstnání, ženy ale po převozu do Skotska prodávala do podvodných sňatků za 3000 až 10 000 eur (77 000 až 258 000 Kč). Některé z nich nutila k prostituci. Klienty zločinecké organizace byli hlavně muži z Pákistánu, kteří se chtěli stát občany Evropské unie.

Počínání čtveřice pachatelů policie označila za odporné. O jejích aktivitách se poprvé dozvěděla už v roce 2014, zatčení podezřelých ale bylo možné až po složitém tříletém vyšetřování, na kterém se podílely i mezinárodní agentury Europol a Eurojust. Policisté podle BBC během vyšetřování pomohli více než desítce obětí ve věku 18 až 25 let.

„Je to ohavný zločin,“ řekl detektiv Steven McMillan, který policejní operaci vedl. „Je hrozivé pomyslet, že lidé považují za přijatelné kupovat a prodávat jiné lidské bytosti jako zboží a vůbec se neohlíží na dopady, na trauma, které jim to způsobí,“ dodal.

Jde již o několikátý podobný případ z posledních let. Na začátku září slovenská policie ohlásila zatčení členů gangu, kteří devět let zotročovali oběti v Anglii. Loni britské soudy poslaly do vězení za obchodování s lidmi nejméně dvě skupiny ze Slovenska. V jednom z těchto případů pocházely oběti i z České republiky.


ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...