Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Kapitol třikrát jinak: jak se symbol Ameriky dramaticky měnil tři středy po sobě. Od plamenů až k naději

Vojáci před budovou Kapitolu ve Washingtonu se zbraněmi. foto: Joshua RobertsReuters

Washington/Praha - Spojenými státy v posledních týdnech zahýbaly události okolo předání moci. Tři obrazy budovy washingtonského Kapitolu - tři středy po sobě při třech zásadních momentech. Každý z nich plný odlišných emocí. USA zažily útok na budovu Kongresu, impeachment a inauguraci.
  13:40

Podporovatelé Trumpa, kteří obsadili americkou budovu Kapitolu, kde sídlí Kongres, osvíceni explozí pyrotechniky.

Vše začalo projevem bývalého prezidenta Donalda Trumpa ve středu 6. ledna. Již vysloužilý šéf Bílého domu ve Washingtonu burcoval davy, lidé následně na jeho povel neohroženě pochodovali na Kapitol, do nějž se jim podařilo násilím vniknout. Náměstí před sídlem Kongresu zavalil kouř a změnilo se ve „válečnou zónu“. Na místě zemřelo pět lidí.

Očekává se, že impeachment prezidenta za podněcování vzpoury bude schválen.

Donald Trump jednání výtržníku sice nakonec zpětně odsoudil, demokraté a dokonce i někteří spolustraníci však chtějí z jeho činů vyvodit důsledky. Proto minulou středu 13. ledna Sněmovna reprezentantů hlasovala o druhém impeachmentu bývalého prezidenta. Návrh dolní komorou Kongresu prošel, při hlasování se odehrála neobvyklá mezistranická spolupráce. Žaloba nyní čeká na hlasování Senátu. Budovu při hlasování hlídala Národní garda.

Inaugurace 46. prezidenta USA Joea Bidena.

A poslední středa – scenérie klasicistní stavby se změnila z válečné zóny v místo oslav. Proběhla zde inaugurace 46. prezidenta Spojených států amerických Joea Bidena, jež doprovázela řada tradičních vystoupeních v netradičním kabátu. Počet diváků byl omezený, Národní garda připravená v plné zbroji, přesto svátek demokracie proběhl bez komplikací.

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat