15. června 2009 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tři unesené ženy našli mrtvé. Únosci nechtěli výkupné

Únos - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únos - ilustrační foto | foto: Shutterstock

SANÁ Tři ženy, které patřily do skupiny devíti unesených pracovníků humanitární organizace, byly nalezeny mrtvé v severním Jemenu. Skupinu unesenou minulý týden pravděpodobně v pátek tvořilo sedm Němců, Brit a Korejka. Nalezená těla patří zřejmě dvou Němkám a Korejce.

Těla byla podle agentury Reuters nalezena nedaleko území Saada, které je známé konflikty mezi kmenovými vůdci a centrální vládou. Podle dostupných informací je právě toto území možným místem jejich vraždy.

Dvě ze zavražděných žen pracovaly jako ošetřovatelky v nemocnici, kde organizace působila. Jedna z ošetřovatelek byla vdaná za Němce z unesené skupiny a měla s ním dvě děti.

Agentury se rozcházejí v tom, kolik mrtvých bylo vlastně nalezeno o koho se jedná. Podle agentury AP bylo zabito všech devět zajatců, mezi nimiž jsou i tři děti, agentura AFP píše o sedmi nalezených mrtvých. Pouze agentury Reuters a DPA se shodují v informaci, že byla objevena těla jen tří žen, dvou Němek a jedné Korejky.

Agentura DPA hovoří o tom, že těla, nalezená ve vyschlém říčním údolí, měla smrtelná poranění po střelných a bodných zbraních. Dvě děvčátka ze tří dětí prý jemenské bezpečnostní síly nalezly živá, na jiném místě téhož údolí.

Čtyři zbývající cizinci - otec dětí, další dítě, druhá německá ošetřovatelka a britský inženýr - jsou podle agentury DPA stále pohřešováni.

Jemenské úřady z únosu obviňují kmen Houthi, který obvinění popírá. Kmen Houthi totiž od roku 2004 vede proti centrální vládě nepravidelnou rebelii, protože prý protestují proti ekonomické a náboženské diskriminaci.

Zpráva o nalezených tělech přichází den poté, co místní úřady oznámily, že zatkly Hassana Husejna Alvana označovaného jako finančníka teroristické sítě Al-Káida v oblasti Jemenu a Saudské Arábie.

Únosy cizinců jsou v Jemenu celkem běžnou záležitostí, v uplynulých 15 letech jich místní kmeny unesli asi 200. Únosy často končí nenásilně a kmeny výměnou za zajatce získávají výkupné nebo výsady od vlády. V tomto případě nebyly žádné požadavky oznámeny.

V den únosu byla ze zajetí v Saadě propuštěna jiná skupina 24 doktorů původem z Egypta, Indie a Filipín výměnou za dva vězně.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz