Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Třiatřicet obětí a až čtyřmiliardové škody. Čínu paralyzují povodně, voda zaplavuje města

Lidé se v Číně během záplav brodí vodou foto: ČTK

Záplavy, které tento týden sužují čínskou provincii Che-nan, už si vyžádaly nejméně 33 obětí; osm osob je pohřešováno. Desítky tisíc lidí byly evakuovány, zatímco se nepříznivé počasí s přívalovými dešti šíří dál na sever a povodně postupují do dalších měst. Podle oficiální tiskové agentury Nová Čína jsou zatím přímé ekonomické škody vyčísleny na 1,22 miliardy jüanů (asi 4,11 miliardy korun).
  9:20

U Tuniska utonulo nejméně 17 migrantů, dalších 380 se povedlo pobřežní stráži zachránit

Čínská vláda ve čtvrtek nařídila místním úřadům, aby okamžitě zlepšily protipovodňovou kontrolu v městské dopravě. Reagovala tak na zaplavení metra ve městě Čeng-čou, metropoli provincie Che-nan, kde zahynulo 12 lidí a stovky dalších vytahovali záchranáři z vozů, kde je uvěznila voda.

Na internetu se objevily videonahrávky pořízené cestujícími, kterým stoupající voda ve vagónech dosahovala až po krk a zásoba vzduchu ve vozech se tenčila.

V Čeng-čou, které leží 650 kilometrů jihozápadně od Pekingu, žije asi 12 miliónů obyvatel. Od soboty do úterý v tomto městě napršelo zhruba 617 milimetrů srážek, což je skoro stejně, jako obvyklý celoroční průměrný úhrn srážek - 640,8 milimetru.

Centrální Čínu trápí záplavy, panují obavy z protržení přehrady. (21. července...
Centrální Čínu trápí záplavy, panují obavy z protržení přehrady. (20. července...

Meteorologický úřad provincie Che-nan ve čtvrtek zvýšil varování pro čtyři města na severu provincie - Sin-siang, An-jang, Che-pi a Ťia-cuo - na nejvyšší stupeň čtyřbodové barevné škály. Problémy už má i sousední provincie Chu-pej.

V An-jangu už bylo evakuováno více než 73 tisíc lidí poté, co tu od pondělí napršelo více než 600 milimetrů srážek. Sin-siang zaznamenal od úterý do čtvrtka 812 milimetrů srážek, což je nový rekord. Sedm středně velkých vodních nádrží ve městě už přeteklo a voda zaplavila řadu okolních vesnic a městeček.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat