1. srpna 2017 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálie si prosadila kodex pro záchranu migrantů. Lékaři bez hranic jej odmítli podepsat

Loď libyjské pobřežní stráže míjí dva gumové čluny plné uprchlíků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď libyjské pobřežní stráže míjí dva gumové čluny plné uprchlíků. | foto: AP/ČTK

ŘÍM Kodex požadovaný italským ministerstvem vnitra pro činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů ve Středozemním moři podepsali v pondělí v Římě zástupci jen některých organizací. Informovala o tom v úterý agentura APA, která dodala, že lhůta pro vyjádření souhlasu s kodexem uplynula v právě v pondělí.

Organizace, které kodex nepodepsaly, „se automaticky postavily mimo organizovaný záchranný systém ve Středozemním moři se všemi důsledky pro jejich bezpečnost“, uvedlo k tomu podle APA v prohlášení ministerstvo vnitra.

Kodex chování, který má 13 bodů, obsahuje řadu opatření. Patří mezi ně například zákaz vplutí záchranářských lodí do libyjských vod či povinnost pro tyto lodě přijímat na palubu členy speciálních bezpečnostních složek pro boj proti obchodu s lidmi. Italský ministr vnitra Marco Minniti varoval organizace, které nepodepíší, že jejich lodě nebudou vpuštěny do italských přístavů.

Mezi těmi, které podepsat odmítly, jsou i Lékaři bez hranic. V dopise zaslaném Minnitimu organizace poukázala na to, že kodex nepodepíše s ohledem na humanitární zásady „nezávislosti a neutrality“.

Itálie letos podle zatím posledních údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přijala již přes 93 500 běženců a dlouhodobě si stěžuje na nedostatečnou pomoc ostatních zemí EU.

Chce, aby lodě s uprchlíky byly přijímány i v přístavech jiných evropských zemí. Na Apeninský poloostrov letos dorazilo téměř 84 procent ze všech migrantů směřujících do Evropy, přes 2360 již letos cestu napříč Středozemním mořem nepřežilo.

ČTK

Prodej, byt 3+1, 75 m2, Brandýs nad Labem
Prodej, byt 3+1, 75 m2, Brandýs nad Labem

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
3 480 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz