Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třináct novorozenců uhořelo v bagdádské porodnici. Tragédii způsobil zkrat

Svět

  7:24
BAGDÁD - Při požáru, který zachvátil porodnici Jarmúk v irácké metropoli Bagdádu, uhořelo nejméně 13 dětí. Podle agentury Reuters o tom ve středu informovaly irácké úřady. Před nemocnicí se ráno shromáždili příbuzní mrtvých a obvinili z incidentu vládu.

Rodiny uhořelých novorozeňat. foto: APČTK

Příčinou požáru byl zřejmě zkrat na elektrickém vedení. Oběťmi jsou předčasně narozené děti. Dalších nejméně 25 pacientů, většinou rovněž dětí, bylo ošetřeno kvůli různému stupni popálenin či otravě kouřem.

13 mladých lidí uhořelo v Rouen po požáru baru. Tragédii způsobil dort se svíčkami

Celkem sedm dětí a 29 žen se podařilo evakuovat a převézt do jiné nemocnice.

Mluvčí ministerstva oznámil, že požár vznikl v úterý večer. Úřady původně nechaly nemocnici uzavřít, později však dovnitř novináře pustily.

Na porodnickém oddělení bylo vidět forenzní týmy v maskách pátrat po ostatcích v ohořelých troskách.

Někteří z plačících příbuzných tvrdili, že část dětí se pohřešuje. Stavební dělník Husajn Umar řekl, že při požáru přišel o dvojčata. Vedení nemocnice mu nejprve sdělilo, aby se pokusil děti hledat v jiných zařízeních, kam byla část matek s dětmi převezena. Umar řekl, že všechny kliniky projel a nikde děti nenašel. Pak ho nemocnice odkázala na márnici. „Našel jsem tam jenom ohořelé části těl. Chci svého syna a dceru zpět. Vláda mi je musí vrátit,“ citovala ho agentura AP.

Išrak Ahmadová Džaasarová se vypravila do Jarmúku, kde byl její synovec s matkou. „Synovec se pohřešuje a jeho matka byla převezena jinam. Platíme nemocnici tisíce dinárů za to, že nás pouští dovnitř k našim milovaným a dovoluje nám donést jim základní jídlo a mléko, které oni nedokážou poskytnout. Je to zkorumpovaná vláda, která se nestará o občany a dopouští, aby se něco takového stalo,“ řekla Džaasarová.

V Iráku je často přerušována dodávka elektřiny a kvůli špatné kvalitě sítě a rozvodů jsou tam požáry časté.

Jarmúk je největší nemocnice v západní části města a je tam také pohotovost a výukové pracoviště. Na sociálních sítích se objevily snímky z interiérů této nemocnice, z nichž je patrná zchátralost a špatná hygiena. Jsou na nich švábi lezoucí po popraskaných dlaždicích, popelnice přetékající odpadem, špinavé záchody a pacienti ležící na nosítkách na dvoře objektu.

Zničené inkubátory.
Rodiny uhořelých novorozeňat.

Jeden Iráčan, jemuž tam nedávno zemřel příbuzný na zánět mozkových blan, řekl, že viděl švába lézt po trubici kyslíkové masky pacienta. „Byla tam taková špína. Museli jsme přinést naše vlastní prostěradla,“ citovala tohoto muže agentura Reuters.

Irák figuruje mezi 168 zeměmi na žebříčku boje s korupcí na 161. místě. Premiér Hajdar Abádí se snaží situaci napravit téměř dva roky, ale naráží na odpor politických elit, napsal Reuters.

Autor: