9. února 2019 15:27, aktualizováno  19:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Třináctý protest žlutých vest ve Francii. Hnutí je poznamenané vnitřními rozpory

O minulých dvou sobotách ochabující hnutí opět nabralo poněkud na síle. Minulý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O minulých dvou sobotách ochabující hnutí opět nabralo poněkud na síle. Minulý... | foto: ČTK

Paříž Po celé Francii se v sobotu stejně jako o předchozích dvanácti sobotách konají demonstrace příznivců protivládního hnutí žlutých vest. Jsou však neorganizované, poznamenané vnitřními rozpory a nejasného rozsahu, napsala agentura AFP. šak neorganizované, poznamenané vnitřními rozpory a nejasného rozsahu, napsala agentura AFP. Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu kolem poledne podle některých zdrojů sešly tisíce demonstrantů.

Nejméně jeden z odpůrců kabinetu byl při potyčkách zraněn před parlamentní budovou Národního shromáždění, informovala AFP. Pařížská policie ohlásila přes 20 zadržených.

Právě před budovou parlamentu se v sobotu odehrály potyčky mezi demonstranty a...
Demonstranti provolávali slogany kritizující policejní násilí nebo ministra...

O minulých dvou sobotách ochabující hnutí opět nabralo poněkud na síle. Minulý víkend v celé Francii vyšlo podle francouzského ministerstva vnitra do ulic 58 600 lidí, zatímco zástupci hnutí hovořili o 116 000 demonstrantech. Demonstranti mají na sobě reflexní vesty, které se staly symbolem jejich hnutí.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že v sobotu po celé Francii demonstrovalo 12 000 lidí, z toho 4000 v metropoli. Skutečný počet demonstrantů byl ale zřejmě vyšší, protože nejmenovaní policejní činitelé sdělili agentuře Reuters, že mimo Paříž vyšlo do ulic asi 21 000 osob.

Sobotní akce jsou opět rozptýleny po celé zemi. Například v pyrenejském městě Pau se ráno zúčastnilo protestního pochodu kolem 150 lidí, v Angoulême na západě země asi dvě stovky, informoval na svém webu deník Le Figaro. Další shromáždění se konají v Lyonu, Bordeaux, Toulouse, Montpellier, Lille, Nantes, Rennes, Caen či v Brestu. 

Vítězný oblouk hlídala dvě ozbrojená vozidla

Na pařížské Champs-Élysées se v sobotu sešlo několik tisícovek demonstrantů, kteří se následně vydali na průvod městem. Před Vítězným obloukem, který 1. prosince protestující poničili, v sobotu stála dvě ozbrojená vozidla.

Demonstranti provolávali slogany kritizující policejní násilí nebo ministra vnitra Christophea Castanera, jehož kontroverzní návrh zákona proti výtržníkům schválilo nedávno Národní shromáždění. Norma dává prefektům stojícím v čele regionů právo zakázat jednotlivcům účast na demonstracích.

Právě před budovou parlamentu se v sobotu odehrály potyčky mezi demonstranty a policií, při kterých si jeden aktivista vážně poranil ruku. Policie uvedla, že přišel o čtyři prsty. Podle francouzských médií zranění způsobil granát s gumovými peletami používaný k rozhánění davu. Policie to oficiálně nepotvrdila, zároveň ale příčinu zranění neobjasnila. Agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že muž se granát pokusil zvednout.

Demonstranti podle AFP močili na plot kolem rekonstruované budovy a pokusili se svrhnout hrazení chránící vchod do poslanecké sněmovny. Pořádkové síly na to reagovaly mimo jiné slzným plynem.

Demonstranti zapálili moped a policejní dodávku

„Nesmíme polevit, musíme zvítězit, pokud máme v této zemi dosáhnout větší sociální a fiskální spravedlnosti,“ citovala AFP 63letého demonstranta, který držel transparent s nápisem „Vraťte nám ISF“. ISF je zkratka pro solidární daň z bohatství, kterou loni vláda zrušila.

Protest v Paříži byl nicméně většinou hodnocen jako poklidný, ačkoli někteří demonstranti házeli na policisty vše, co měli po ruce, zapálili jeden moped a policejní dodávku a rozbili několik výloh.

Minulý týden se demonstrace soustředily právě do hlavního města, kde se podle úřadů sešlo na 10 500 lidí. Přívrženci hnutí tak chtěli vzdát poctu zraněným ze svých řad a také demonstrovat jednotu.

Příznivci hnutí žlutých vest protestují proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současné vlády.

ČTK