10. května 2018 9:01, aktualizováno  10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump přivítal trio Američanů propuštěných z vězení v KLDR

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Donald Trump vítá tři Američany, kteří byli v KLDR vězněni více než rok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump vítá tři Američany, kteří byli v KLDR vězněni více než rok. | foto: AP Photo/Susan Walsh

Trojice Američanů propuštěných z vězení Severní Koreou ve čtvrtek dorazila do Spojených států společně se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Na základně Andrews poblíž Washingtonu je přivítal prezident Donald Trump s chotí Melanií. Šéf Bílého domu potvrdil, že Pompeo dojednal termín a místo jeho setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, podrobnosti však nesdělil.

„Jsou to skvělí lidé a tohle je pro ně významný okamžik... Rádi bychom poděkovali Kim Čong-unovi,“ prohlásil Trump po příletu trojice, která byla podle něho propuštěna díky zlepšování vzájemných vztahů, za jehož cíl označil Korejský poloostrov bez jaderných zbraní.

„Vážně si myslím, že chce něco udělat a přivést svou zemi do reálného světa,“ řekl Trump na Kimovu adresu s tím, že denuklearizaci Severní Koreje považuje za stěžejní cíl svého působení v Bílém domě. Na dotazy novinářů okolo chystaného summitu neodpověděl s vysvětlením, že podrobnosti zveřejní v nejbližších dnech. Média označují Singapur za nejpravděpodobnější místo schůzky, která by měla proběhnout do měsíce.

Mike Pompeo a propuštěný Tony Kim.
Donald Trump se svou ženou Melanií během vítání propuštěných Američanů.

Propuštěnými Američany korejského původu jsou misionář Kim Dong-chul a rovněž Kim Sang-duk a Kim Hak-song, kteří nějakou dobu přednášeli v KLDR na pchjongjangské technické univerzitě.

„Je to jako sen a my jsme velmi, velmi šťastni,“ řekl novinářům prostřednictvím tlumočnice Kim Dong-chul. „Zacházeli s námi mnoha různými způsoby. Pokud jde o mě, musel jsem vykonávat spoustu tvrdé práce, ale když jsem onemocněl, poskytli mi péči,“ popsal dvaašedesátiletý misionář podmínky v KLDR, kde byl v březnu 2016 odsouzen k deseti letům nucených prací za rozvracení komunistického režimu a špionáž.

Devětapadesátiletý Kim Sang-duk si odpykával 15letý trest „za protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu“. Stejným obviněním čelil i 55letý Kim Hak-song, který také pracoval pro pchjongjangskou univerzitu financovanou Západem. Oba byli zadrženi loni. Podle KLDR byli propuštěni na přímou Trumpovu žádost.

Všichni tři propuštění jsou v dobrém fyzickém stavu

Armádní letoun s nimi dosedl na plochu vojenské základny ve 2:45 místního času (8:45 SELČ). Všichni tři podle televizních záběrů z přistání dorazili do vlasti v dobrém fyzickém stavu. Nyní je čekají lékařské prohlídky a rozhovory s úředníky, až poté se shledají se svými blízkými.

Podle viceprezidenta Mika Pence, který se s manželkou uvítání rovněž zúčastnil, byl jeden z vězňů evidentně dlouhodobě držen mimo denní světlo. Během mezipřistání na Aljašce cestou z KLDR totiž propuštěný vězeň požádal, aby mohl vystoupit z letadla, „protože velmi dlouho neviděl denní světlo“, uvedl Pence v rozhovoru s televizí ABC News.

Viceprezident rovněž reagoval na kritiku týkající se údajného opomíjení otázky lidských práv v KLDR, které čelí Trumpova vláda v souvislosti s aktuálními kontakty s komunistickou diktaturou. „Severní Korea podnikla kroky naznačující, že může jít o příležitost k průlomu,“ řekl stanici NBC News s tím, že si Washington v současnosti nečiní o přístupu režimu v Pchjongjangu k lidským právům „žádné iluze“.

Prezident, který dorazil na uvítání navzdory pokročilé noční hodině, poznamenal, že záběry z příletu se stanou nejsledovanějším nočním vysíláním za dlouhou dobu. Schůzka s Kimem bude pro něho dosud nejvýznamnějším zahraničněpolitickým počinem a podle komentátorů Trump čtvrteční přivítání pojal jako mediální show s cílem zdůraznit své zásluhy na vývoji v KLDR.

ČTK
  • 4Diskuse