20. května 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Trolling‘ Rusů Kongresem se blíží. Ambasáda v USA má být na Náměstí Borise Němcova

Protest proti vraždě Borise Němcova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest proti vraždě Borise Němcova. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA O kus blíže k realizaci se posunulo přejmenování náměstí před ruskou ambasádou ve Washingtonu po opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Před dvěma lety byl záhadně zavražděn. Podle mnohých kvůli veřejné kritice ruského prezidenta Vladimira Putina. Senátní komise pro vnitřní bezpečnost a vládní záležitosti schválila zákon, který změní adresu ruské ambasády na Náměstí Borise Němcova 1.

„Boris Němcov svůj život věnoval boji za svobodu a lidská práva ruského lidu. Jeho vražda byla tragédii pro Rusko i celý svět,“ uvedl pro washingtonský konzervativní server Free Beacon republikánský senátor Ron Johnson.

Právě on patří mezi největší stoupence zákona, jehož autorem je bývalý neúspěšný prezidentský kandidát a senátor Marco Rubio.

„Vytvoření Náměstí Borise Němcova bude Putinovu režimu neustále připomínat, že hlasy disidentů žijí dál a ti, kteří ve svých zemích bojují za svobodu, nebudou umlčeni,“ vysvětlil svou motivaci Rubio.

Není pochyb, že se Kremlu nebude rozhodnutí líbit. Veškerá korespondence a oficiální dokumenty kvůli němu ponesou jméno tvrdého protirežimního kritika. Že návrh přejmenování definitivně na půdě Kongresu projde, je zřejmé. Má totiž širokou podporu zákonodárců obou hlavních politických stran.

Boris Němcov
Vladimir Kara-Murza ml. na archivním snímku. Vpravo v pozadí jeho kolega,...

„Němcov byl přítelem mnoha amerických politiků. Tohle je jedna z možností, jak všem, kdo budou s ruským velvyslanectvím jednat, připomínat zvěrstva Putinova režimu,“ uvedl nejmenovaný politik pro americký web.

Prominentní ruští opozičníci iniciativu Kongresu přivítali. Je to podle nich důležitý symbol podpory Američanů všem reformistům v Moskvě. „Přijde den, kdy bude Rusko hrdé, že jeho washingtonská ambasáda nese v hlavičce jméno Borise Němcova. Vždy bude vděčné těm, kteří v těžkých časech nedovolili zapomenout,“ reagoval na webu amerického listu The Washington Post Němcovův přítel a kolega Vladimir Kara-Murza, šéf hnutí Otevřené Rusko, jehož v rozsáhlém rozhovoru zpovídaly i Lidové noviny.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz