7. září 2017 8:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po ničivé Irmě v Atlantiku vznikly další dva hurikány, José a Katia. Mexiko je v pozoru

Katia (vlevo), Irma (uprostřed) a José (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katia (vlevo), Irma (uprostřed) a José (vpravo). | foto: https://twitter.com/NASA_SPoRT

WASHINGTON Tropické bouře José a Katia zesílily na hurikány prvního stupně. S odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom ve středu informovala agentura AP. Zatímco José se zformoval nad Atlantským oceánem, Katia se vytvořila v Mexickém zálivu. Podle meteorologů José zatím pro pevninu nepředstavuje nebezpečí, Katia by nad východní Mexiko měla dorazit ve čtvrtek.

José se zformoval nad Atlantským oceánem a míří východním směrem nad oblast Karibiku. Ve 23:00 SELČ se nacházel 1700 kilometrů východně od souostroví Malé Antily. Vítr, který ho doprovází, dosahuje v současnosti rychlosti 120 kilometrů za hodinu.

Hurikán se zatím nachází daleko od pevniny, a podle meteorologů z NHC tak zatím nepředstavuje nebezpečí, jeho předpokládaná cesta by se ale ještě mohla změnit. Středisko vyzvalo, aby vývoj hurikánu sledovali především obyvatelé Závětrných ostrovů.

Stejné rychlosti jako v případě hurikánu José dosahuje také vítr, který doprovází hurikán Katia. Původní tropická bouře se zformovala nedaleko mexických břehů v Mexickém zálivu. Mexická vláda kvůli Katie už povolala hurikánové hlídky v pobřežním úseku mezi města Tuxpan a Laguna Verde ve státě Veracruz. Katia by nad pevninu měla dorazit ve čtvrtek.

Oba nové hurikány dosahují zatím prvního stupně na pětistupňové Saffirově-Simpsonově stupnici.

Přes severovýchodní Karibik se v současnosti přesouvá hurikán Irma, který dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně. Na francouzské části karibského ostrova Svatý Martin a na ostrově Svatý Bartoloměj si Irma vyžádala nejméně šest mrtvých. Oznámil to prefekt nedalekého francouzského zámořského departementu Guadeloupe Eric Maire. „Bilance ale není definitivní,“ dodal.

Francouzská ministryně pro zámoří Annick Girardinová dříve hovořila o nejméně dvou mrtvých a dvou těžce zraněných na ostrovech Svatý Martin a Svatý Bartoloměj.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz