Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trosky čínské rakety dopadnou již během víkendu. Spojené státy je sestřelit nehodlají

Čína vypustila do kosmu základní modul své vesmírné stanice. foto: AP

Země - Trosky nekontrolovaně sestupující rakety Dlouhý pochod 5B, která minulý týden vynesla do vesmíru základní modul budoucí čínské orbitální stanice, by měly podle očekávání dopadnout na Zemi o víkendu. Stále však není jasné kdy přesně ani kam, napsal server Space.com.
  10:30

Čína vypustila do kosmu základní modul své vesmírné stanice, ten bude zajišťovat energii a pohon

Americká armáda nemá v plánu zbytky čínské rakety sestřelit, uvedlo ve čtvrtek večer ministerstvo obrany USA. Sází prý na to, že pozůstatky rakety dopadnout do oceánu. „V našich silách je učinit mnoho věcí, ale momentálně, zatímco zde spolu mluvíme, nemáme plán zbytky sestřelit,“ citoval amerického ministra Lloyda Austina britský server The Guardian.

Raketa Dlouhý pochod 5B dopravila minulý týden ve čtvrtek modul Tchien-che...
Čína vypustila do kosmu základní modul své vesmírné stanice.

Očekává se, že raketa vstoupí do zemské atmosféry v sobotu, i když nikdo zatím nedokáže přesně určit datum, čas ani místo. „Takové předpovědi lze obecně provést jen několik hodin před dopadem, protože atmosférický odpor se významně mění v důsledku sluneční aktivity,“ poznamenal Space.com.

Nezisková společnost Aerospace Corp se sídlem v Kalifornii vydala predikci, ve které sděluje, že očekává, že trosky z rakety zasáhnou Tichý oceán poblíž rovníku poté, co proletí nad americkými městy. Nicméně organizace dodává, že je stále velmi brzy na to určit přesné místo. Své predikce postupně upravují.

Podle expertů je pravděpodobné, že tento obří kus vesmírného odpadu o hmotnosti 23 tun se v atmosféře rozpadne a zvětší části shoří, přičemž zbylé trosky dopadnou do neobydlených oblastí vzhledem k tomu, že 70 procent zemského povrchu tvoří moře a oceány. Nicméně stoprocentně jisté to není.

Do aukce jde lahev francouzského vína, která byla více než rok na vesmírné stanici

Space.com připomněl, že podle vesmírného práva, které tvoří komplex mezinárodních smluv a dohod, je za škody vzniklé při dopadu trosek z kosmického objektu odpovědný stát, jenž tento objekt vypustil. Povinnost zaplatit kompenzace vyplývající z příslušné mezinárodní úmluvy byla podle serveru doposud uplatněna jedinkrát, a to v roce 1978, kdy se trosky plné radiace ze sovětského satelitu s jaderným pohonem Kosmos 954 rozesely po kanadské Arktidě a bylo nutné rychlé a nákladné vyčištění oblasti. Státy se v roce 1981 dohodly na kompenzaci ve výši tří milionů kanadských dolarů, což odpovídalo dnešním 7,5 milionu amerických dolarů (160 milionů korun).

Raketa Dlouhý pochod 5B dopravila minulý týden ve čtvrtek modul Tchien-che (Nebeská harmonie) na jeho stanovenou oběžnou dráhu. Poté se od modulu odpojila a sama na oběžné dráze také zůstala, ačkoli podle expertů by měla mít vylepšení umožňující řízený sestup do atmosféry. O tom, že by se příslušný manévr uskutečnil, se ale žádný z činitelů čínského vesmírného programu nezmínil.

Global Times, čínský list vycházející pod oficiální hlavičkou komunistické strany, označil zprávy sdělující, že raketa se „vymknula kontrole a mohla by způsobit škodu“ za „západní humbuk“. Sung Čung-pching, čínský odborník na kosmonautiku a televizní komentátor ve středu pro Global Times uvedl, že je „zcela normální“, aby trosky raket dopadaly na Zemi. Naopak Jonathan McDowell, odborník z Centra pro astrofyziku v Cambridge, sdělil pro The New York Times, že pouze Čína během posledních tří desetiletí vypustila takto velké raketové články na oběžnou dráhu a nechala je poté někde náhodně spadnout.

Autoři: ,
Témata: Vesmír

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...