Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trosky ztraceného letadla? Vietnamští letci našli v moři neobvyklé předměty

Ahmad Johari Yahya z MAS přiznal, že stroj si při kolizi s jiným letadlem v roce 2012 poškodil křídlo. "Část křídla, asi metr, se roztrhla. Firma Boeing to opravila a dala nám povolení dále letadlo používat. Opravu schválily náležité úřady," sdělil Yahya. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ahmad Johari Yahya z MAS přiznal, že stroj si při kolizi s jiným letadlem v roce 2012 poškodil křídlo. "Část křídla, asi metr, se roztrhla. Firma Boeing to opravila a dala nám povolení dále letadlo používat. Opravu schválily náležité úřady," sdělil Yahya. | foto: ČTK

KUALA LUMPUR Neobvyklé předměty zpozorovali na mořské hladině vietnamští piloti poblíž jižního Vietnamu. Mohlo by se jednat o trosky zmizelého letadla, to se však ukáže až po rozednění. Pátrací akce bude pokračovat ráno.

O objevu pilotů vietnamského námořnictva informovala agentura Reuters. Předměty na mořské hladině by podle jejich názoru mohly pocházet z Boeingu 777-200 malajsijských aerolinií, které se v sobotu ztratilo z obrazovek radarů (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Jak ovšem napsala kolem čtvrté hodiny odpolední na Twitteru britská BBC, v jihovýchodní Asii je momentálně noc a dokud se nerozední, nemohou pátrači potvrdit, zda se opravdu jedná o trosky ztraceného letadla. Nález trosek prozatím nepotvrdila ani společnost Malaysia Airlines, která čeká na oficiální informace od vietnamských úřadů.

Po troskách letadla od soboty pátrá 22 letounů a čtyři desítky lodí. Vietnamští letci už v sobotu objevili na hladině olejové skvrny, nepotvrdilo se však, že by se zmizením letadla bezprostředně souvisely. Zatím se nepodařilo zachytit ani signál černých skříněk.

Místní zpravodajský server připomíná, že stejně pomalu postupovalo i pátrání po francouzském Airbusu A330, který se před pěti lety při cestě z Rio de Janeira do Paříže ztratil nad Atlantským oceánem. Několik týdnů sice záchranáři nacházeli na mořské hladině mrtvá těla a trosky, samotný stroj a černé skříňky se ovšem podařilo vyzvednout až po dvou letech.

Podle serveru Euronews rodiny nedostávají čerstvé informace. Ke kritice se připojily také státní sdělovací prostředky.
Zatím poslední informace hovoří o tom, že malajsijské letadlo prý mělo v minulosti poškozené křídlo. Oznámil to malajsijský list The Star s odvoláním na společnost Malaysia Airlines (MAS), které boeing patřil.

Zdroj agentury Reuters, který se na pátrání po zmizelém letadle podílí, krátce před nalezením podezřelých předmětů uvedl, že se letadlo mohlo rozpadnout přímo ve vzduchu. Vyšetřovatelé se prý k této verzi začínají přiklánět. Právě zničení letadla ve výšce zhruba 10,6 kilometrů nad mořem by mohlo být důvodem, proč se nedaří najít trosky.

Pokud by totiž stroj dopadl do moře v celku, na hladině by se v jednom místě vznášelo velké množství trosek. Když se však letadlo rozpadne ve velké výšce, například vinou výbuchu či mechanické závady, jednotlivé předměty, těla obětí, zavazadla i trosky stroje budou rozeseté na velké ploše.

Vše o ztraceném Boeingu 777-200 ČTĚTE ZDE

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Pronájem, obchodní prostory, 25 m2, Poděbrady
Pronájem, obchodní prostory, 25 m2, Poděbrady

Riegrovo náměstí, Poděbrady - Poděbrady III, okres Nymburk
10 000 Kč/měsíc