27. ledna 2017 7:47, aktualizováno  13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův perný víkend. Potká se s Mayovou a bude mluvit s Putinem a možná s Merkelovou

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

WASHINGTON Nový americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin mají na sobotu naplánovaný první telefonický rozhovor od Trumpovy inaugurace. Spekuluje se, že týž den bude mluvit i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Trumpa, který je prezidentem týden, v pátek čeká setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou, kterou prezident přijme jako vůbec prvního zahraničního státníka.

Sám Trump prohlásil, že s Putinem brzy pohovoří. „Telefonoval mi, když jsem vyhrál. Ještě jsme nejednali. Ale, jak chápu, brzy si pohovoříme,“ řekl televizi Fox News. Prohlásil také, že zlepšení vzájemných vztahů bude ku prospěchu jak Rusům, tak Američanům.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek uvedl, že přímý kontakt mezi Kremlem a Bílým domem po Trumpově páteční inauguraci zatím nebyl navázán. V pátek ráno ale plánovaný sobotní telefonát potvrdil, napsala agentura TASS. Obě strany se dosud nemohly domluvit ani na termínu telefonického rozhovoru mezi oběma prezidenty, připomněla agentura TASS. Ještě dříve dal mluvčí Kremlu najevo, že schůzka obou prezidentů je spíše záležitostí měsíců, než týdnů.

Podle Kremlu nepovedou Putin a Trump v sobotu žádné „zásadní“ jednání. Peskov tak reagoval podle agentury Reuters na dotaz, zda se rozhovor bude týkat i Ukrajiny. Hlava ruského státu chce prý hlavně americkému kolegovi pogratulovat k nástupu do výkonu prezidentské funkce. Peskov nebyl s to se konkrétněji vyjádřit ani k mediálním spekulacím, že se Trump chystá zrušit nebo zmírnit sankce proti Rusku kvůli ukrajinskému konfliktu. „Nic o tom nevím,“ odpověděl.

Trump během volební kampaně sliboval zlepšit vztahy s Ruskem. Po svém zvolení naznačil, že by mohl zrušit sankce, uvalené na Rusko předchozí vládou prezidenta Baracka Obamy, pokud by Rusové pomohli Spojeným státům v boji proti terorismu.

Vztahy Ruska a USA se dostaly na nejnižší úroveň od konce studené války kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii a obviněním, že Kreml se vměšuje do amerických voleb.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu v ruském parlamentu řekl, že Moskva nemá žádné iluze, že by za vlády prezidenta Trumpa došlo k rychlému tání ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem. Kreml je ale podle něj připraven ujít k nápravě poškozených vztahů svůj kus cesty.

Zatímco telefonát Trumpa s Putinem byl oficiálně Moskvou potvrzen, v případě hovoru s Merkelovou jeho uskutečnění není jasné. Berlín v žádosti o komentář uvedl, že se k telefonátům vyjadřuje až poté, co skončí. Zdroj agentury Reuters nicméně telefonickou diskuzi považuje za pravděpodobnou s tím, že tématem bude Rusko.

O Rusku bude s Trumpem možná hovořit i Mayová, která již ve čtvrtek republikány varovala před chováním Moskvy. Mayovou s Trumpem spojují podobné názory na odchod Londýna z Evropské unie či na omezení přistěhovalectví. Oba pravděpodobně budou diskutovat i o nové podobně zvláštních vztahů mezi Washingtonem a Londýnem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz