Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump vyjel nakrátko z nemocnice v opancéřovaném voze, aby zamával svým příznivcům

Prezident Trump v neděli večer krátce navštívil své příznivce shromážděné před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump v neděli večer krátce navštívil své příznivce shromážděné před... | foto: ČTK/AP

Washington Americký prezident Donald Trump nakrátko opustil vojenskou nemocnici, v niž se léčí z nemoci covid-19 způsobované koronavirem, aby během projížďky v opancéřovaném voze pozdravil davy svých stoupenců, shromážděných před nemocnicí, uvedla agentura AP. Jeho krok však vyvolal kritiku některých lékařů, podle nichž Trump svým výletem ohrozil zdraví agentů tajné služby, kteří s ním byli v jeho limuzíně.

Takto prý prezident USA Donald Trump dle jednoho z jeho nejbližších...
Vrtulník Marine One odlétá od Bílého domu s prezidentem Donaldem Trumpem na...

„Prezident Trump absolvoval krátkou jízdu v koloně motorových vozidel, aby zamával svým příznivcům venku (před nemocnicí), a nyní se vrátil do prezidentského apartmá uvnitř nemocnice Waltera Reeda,“ uvedl Bílý dům v prohlášení.

Trump seděl v zadní části svého opancéřovaného terénního vozu, na obličeji měl roušku a mával svým příznivcům, poznamenala stanice BBC na svém webu. Projížďka podle agentury AFP trvala několik minut.

Ještě před jízdou Trump zveřejnil na twitteru krátké video, ve kterém uvedl, že chystá „malé překvapení některým velkým vlastencům, které máme na ulici“, a poděkoval lékařům.

„Hodně jsem se dozvěděl o covidu. Naučil jsem se to tím, že jsem to sám prožil. Je to škola života,“ uvedl Trump v krátkém videu s tím, že nejde o něco, o čem by se dočetl v knihách a že je to „něco velmi zajímavého“.

Trumpův výlet však kritizovali někteří lékaři, podle nichž se jednalo o porušení zásad pro ochranu veřejného zdraví. „To prezidentské SUV je nejen neprůstřelné, ale také hermeticky uzavřené proti chemickým útokům. Riziko přenosu covidu-19 uvnitř je proto tak vysoké, jak to jen jde, pokud pomineme lékařské zákroky,“ napsal na twitteru lékař James Philips z nemocnice, v níž nyní prezident pobývá. Šéfové prezidentovy ochranky, kteří s ním ve voze jeli, tak podle lékaře riskovali nakažení a měli by se nyní uchýlit na 14 dní do karantény.

Bílý dům nicméně rozhodnutí obhajoval. Jeho mluvčí uvedl, že tým přijal veškeré potřebné kroky k ochraně všech zúčastněných, kteří používali ochranné pomůcky.

Televize NBC mezitím informovala o tom, že se první dáma Melania, která je rovněž nakažena koronavirem, rozhodla Trumpa nenavštívit v nemocnici právě kvůli tomu, že by vystavila nebezpečí nákazy pracovníky ochranky, kteří by ji museli na cestě doprovázet.

Trumpovu zdravici kritizovali rovněž někteří demokraté. „Potřebujeme vůdcovství. Ne vyhledávání příležitostí pro vyfocení,“ uvedl člen Sněmovny reprezentantů Hakeem Jeffries.

Tým prezidentových lékařů v neděli uvedl, že Trump od pátku nemá horečku, je mu lépe a pokud půjde léčba nadále dobře, mohl by být propuštěn z nemocnice už v pondělí.

Trump oznámil nákazu koronavirem ve čtvrtek večer, v noci na sobotu (pátek místního času) byl pak přepraven vrtulníkem do nemocnice Waltera Reeda v Marylandu nedaleko Washingtonu. První dáma Melania se léčí doma, její stav hospitalizaci nevyžadoval.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč