Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump zbořil další zvyk. Bílý dům neuspořádal tradiční večeři ke konci ramadánu

Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump je v Saúdské Arábii, chce vyzvat k boji proti radikálům | foto: Reuters

PRAHA Vláda Donalda Trumpa ukončila další tradici, která trvala desetiletí. Po neúčasti prezidenta na večeři s novináři neuspořádal Bílý dům tradiční večeři po konci ramadánu, na které muslimové jedí první jídlo po ukončení půstu zvané iftár. Podle deníku The Washington Post Bílý dům odmítl podat jakékoliv vysvětlení, proč se akce nekonala.

Poprvé za více než dvě dekády se muslimský měsíc ramadán obešel bez aktivního zapojení Bílého domu. Tradici, kterou každý rok dodržovaly administrativy Billa Clintona, George Bushe i Baracka Obamy, letos Trumpův Bílý dům ignoroval.

Je to tak již druhá tradice, kterou za svých prvních pět měsíců ve funkci Donald Trump vypustil. Naposledy se v únoru odmítl účastnit galavečeře s novináři.

Podle serveru The Independent se obvykle na tradiční akci k zakončení ramadánu začínali zaměstnanci Bílého domu připravovat minimálně v měsíčním předstihu, za vlády prezidenta Trumpa tomu tak však nebylo. Prezident a první dáma v sobotu večer jen vydali prohlášení, ve kterém uznali důležitost svátku pro muslimskou komunitu v USA.

„Muslimové ve Spojených státech se přidali k těm po celém světě, aby oslavili svatý měsíc ramadán a zaměřili se na projevy víry a charity,“ stojí v prohlášení. „Během tohoto svátku si připomínáme důležitost soucitu, slitování a dobré vůle. Společně se všemi muslimy na celém světě Spojené státy obnovují příslib těmto hodnotám. Íd Mubarak.“

Prezident Donald Trump při projevu v Miami.
Donald Trump oznamuje své rozhodnutí, že Spojené státy vystoupí z pařížské...

I přes faktické uznání důležitosti svátku nebyl Bílý dům schopný odpovědět deníku Washington Post na otázky týkající se zrušení tradice, na kterou jsou obvykle zváni zástupci muslimské komunity v USA.

Stejně tak ukončilo svou tradici v pořádání večeře i ministerstvo zahraničí pod vedením Rexe Tillerosona. Ten v sobotu popřál „vše nejlepší muslimům slavícím Íd al-Fitr.“

Základ tradice položil v prosinci roku 1805 Thomas Jefferson, když byl prezidentem. Pozval tehdy do Bílého domu tuniského velvyslance Sidiho Solimana a večeře byla podávána přesně za slunovratu.

Tento nápad oživila v roce 1996 Hillary Clintonová, když byla první dámou. O zvyku, který patří k muslimským tradicím, se Clintonová dozvěděla od své dcery a na večeři do Bílého domu pozvala na 150 hostů.

Bush večeři pořádal i po 11. září

V tradici pak následně pokračoval i George Bush a večeři pořádal každý rok během svých dvou čtyřletých mandátů včetně termínu krátce po útocích na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září. Bush tehdy během svého proslovu uvedl, že bojuje proti terorismu, nikoliv proti islámu.

Charlotta Beersová, která sloužila pro Bushovu administrativu, si více než patnáct let poté stále pamatuje na to, jak diplomaticky důležité bylo pro Bílý dům ukázat respekt všem kulturám v USA.

„Ta večeře je a byla extrémně důležitá a její dopad byl vyslyšen vždy po celém světě. Můj osobní názor je, že ta tradice mluví za to, co vystihuje USA - svoboda vyznání. To bylo i tehdy nadčasové,“ uvedl Beersová.

„Američtí muslimové mohli doufat, že by tradiční večeře v Bílém domě mohla uklidnit spory v gestu jednoty a ukončit tím útoky z nenávisti proti muslimské komunitě napříč Spojenými státy, které jsou v současnosti na nejvyšší úrovni od roku 2001,“ napsal Independent.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...