Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump bude odpočívat na golfu ve Skotsku, tisíce lidí protestovaly v Edinburghu

Trump během své londýnské návštěvy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump během své londýnské návštěvy. | foto: Reuters

EDINBURGH Po konci oficiální části jeho návštěvy Británie si americký prezident bude v sobotu a v neděli užívat volna, které stráví ve svém golfovém areálu ve skotském Turnberry. Stejně jako v pátek i sobotní část jeho návštěvy doprovázejí protesty. Tisíce lidí se sešly v Edinburghu, v Glasgowě se koná pochod na podporu tolerance a rovnosti.

Účast na demonstraci v Edinburghu se během odpoledne rychle zvyšovala, celkem dorazilo zhruba 12 tisíc demonstrantů. Do protestů se zapojili vedle jednotlivců také antifašistické skupiny a političtí aktivisté.

Na protestu ve skotském hlavním městě nechyběl ani balon znázorňující Trumpa jako mimino v plenkách, který doprovázel demonstraci v Londýně. Vypustit balon u golfového hřiště v Turnberry, kde Trump pobývá, ale úřady kvůli zvláštním bezpečnostním opatřením v místním vzdušném prostoru zakázaly.

Podle svých poradců prezident víkend věnuje přípravám na pondělní summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách, agentura AP ale poznamenala, že si jistě najde čas i na to, aby si zahrál golf.

Demonstrace byly svolány i do dalších skotských měst. V Aberdeenshire, kde má Trump golfové hřiště, se k protestu sešla stovka lidí. Demonstrace se konala i v Turnberry. Protestující na amerického prezidenta, který v areálu hrál se synem Ericem golf, křičeli a bučeli. Protesty u golfového areálu v Aberdeenshire jinak byly převážně poklidné. Jedna žena vyšplhala na zeď obklopující golfový resort, načež jí dolů musela pomáhat policie.

Zhruba tucet demonstrantů uspořádal protestní piknik na pláži před Trumpovým golfovým areálem v Turnberry. „Trump je rasista! Trump je lhář!“, skandovali. Podle agentury AP odděloval protestující od golfového hřiště kordon policistů, z nichž někteří byli na koni. Z nedaleké věže dohlíželi na rozsáhlý areál ostřelovači.

Trump kritizuje postoj skotské premiérky vůči uprchlíkům

Protesty se konají i v Glasgowě, které je největším skotským městem. Za účasti tisíců lidí se tam koná pochod hrdosti za hodnoty tolerance, rozlišnosti, rovnosti, lásky a respektu nehledě na sexuální orientaci. Pochod by podle organizátorů mohl přilákat až přes 50 000 účastníků a diváků. 

Pochodu se účastní i skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která má na sobě triko s nápisem Choose Love (Zvol si lásku). Z prodeje těchto triček je financována pomoc uprchlíkům. Právě vstřícný postoj Sturgeonové k uprchlíkům Trump kritizuje. Ani skotská premiérka nemá amerického prezidenta v oblibě a v minulosti ho opakovaně kritizovala za jeho názory, které označila za nenávistné. Trump si během svého pobytu ve Skotsku schůzku se Sturgeonovou nedohodl.

Skotská policie se mezitím snaží vypátrat paraglidistu, který v pátek večer proletěl nad komplexem, kde je Trump ubytován. Vzduchoplavec za sebou táhl transparent hnutí Greenpeace s nápisem Well Below Par (Dost podprůměrný). Policie sdělila, že paraglidistovi hrozilo obrovské nebezpečí vzhledem k bezpečnostním opatřením na prezidentovu ochranu. Hnutí Greenpeace v sobotu uvedlo, že policii o činu vyrozumělo s asi čtvrthodinovým předstihem.

Trumpův zvláštní vztah ke Skotsku

Ke Skotsku má Trump zvláštní vztah. Jeho matka se jako Mary Anne MacLeodová narodila na skotském souostroví Hebridy. Během odpočinku po oficiální návštěvě by americký prezident mohl mít čas kromě golfu i na to, aby si pečlivě prostudoval své skotské kořeny. Od britské premiérky Theresy Mayové totiž v pátek dostal malovaný rodokmen sahající až k narození jeho praprapradědečka v roce 1776. V témže roce Spojené státy vyhlásily nezávislost na Británii.

Zatímco ve Skotsku se konají demonstrace proti Trumpovi, v Londýně vyšli do ulic příznivci krajní pravice. Reuters poznamenal, že ačkoli byla jejich akce svolána především na podporu kolegy Tommyho Robinsona, který si odpykává desetiměsíční trest vězení za pohrdání soudem, ultrapravičáci nesli i transparenty oslavující amerického prezidenta.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...