Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Trump má koronavirus, nakazila se i první dáma Melanie. Společně to zvládneme, vzkazuje prezident

První předvolební prezidentská debata mezi Trumpem a Bidenem. foto: AP Photo

Aktualizováno
Washington - Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania měli ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus. Prezident má nyní mírné příznaky onemocnění covid-19, ale jinak je v dobré náladě, bude pokračovat ve svých povinnostech a stále se uchází o znovuzvolení, uvedli činitelé Bílého domu.
  7:03aktualizováno  20:34

Trumpova kampaň pak oznámila, že všechny prezidentem plánované předvolební akce se uskuteční buď virtuálně, nebo se přesunou na později. Nákaza se u hlavy státu objevila v čase vrcholící kampaně před prezidentskou volbou, v níž Trump 3. listopadu obhajuje mandát. Viceprezidentovi Mikeovi Penceovi vyšel dnešní test negativní.

Nákaza se u hlavy státu objevila v čase vrcholící kampaně před prezidentskou volbou, v níž Trump 3. listopadu obhajuje svůj mandát. Viceprezidentovi Mikeovi Penceovi vyšel dnešní test negativní.

„Ve čtvrtek, jsme první dáma a já byli pozitivně testováni na covid-19. Okamžitě zahájíme karanténu a proces rekonvalescence. Společně se z toho dostaneme!“ uvedl Trump. Předtím na twitteru potvrdil informaci amerických médií, že pozitivní nález měla pracovnice Bílého domu Hicksová, která je považována za jednu z nejbližších prezidentových spolupracovnic.

Infekce se u Trumpa objevuje poté, co prezident dlouhodobě zlehčoval závažnost epidemie ve Spojených státech, píše deník The New York Times (NYT). Vývoj podle listu uvrhl vedení Spojených států do nejistoty a vystupňoval zdravotnickou a ekonomickou krizi v zemi.

Koronavirus se u prezidenta USA potvrdil tři dny poté, co absolvoval první předvolební debatu s protikandidátem na hlavu Spojených států Joem Bidenem. Tomu je 77 let. Na debatě Trump, na rozdíl od svého soupeře, neměl roušku, nicméně oba od sebe udržovali poměrně velký odstup.

Podle Trumpova lékaře Conleyho hodlají prezident a první dáma strávit nejbližší dny v Bílém domě. „Očekávám, že prezident bude bez přerušení pokračovat ve výkonu svých povinností, zatímco se bude zotavovat,“ uvádí komuniké.

Některá americká média však upozornila na to, že se Trump nakonec nezúčastnil jediné akce, která zbyla v jeho kalendáři po oznámení jeho pozitivního testu. Tou byl „telefonát na téma covidu-19 a podpory pro zranitelné seniory“, který nakonec vedl viceprezident Pence. Podle médií není jasné, proč prezident ze svého upraveného plánu upustil.

Podle zdrojů NYT z Bílého domu působil prezident ve čtvrtek večer při setkání s přispěvateli na jeho kampaň v New Jersey letargicky. Na události se setkal s asi stovkou lidí. Trumpův personální šéf Mark Meadows přitom dnes řekl, že zprávu o pozitivním testu u Hicksové, se kterou byl Trump v posledních dnech opakovaně v kontaktu, se dozvěděli ještě cestou na tuto akci, přesto se na ni ale vydali.

První dáma Melania na twitteru napsala, že má mírné příznaky covidu-19, celkově že se však cítí dobře a těší se na rychlé uzdravení.

Conley bez dalších podrobností oznámil, že Trump i Melania byli po pozitivním testu na virus SARS-CoV-2 v dobrém stavu. Jak podotýká agentura AP, u šéfa Bílého domu je zvýšené riziko komplikací spojených s covidem-19, neboť je mu 74 let.

U viceprezidenta Mikea Pence, který by v případě Trumpovy neschopnosti vykonávat úřad převzal prezidentské pravomoci, páteční testy přítomnost viru SARS-CoV-2 neprokázaly. Oznámil to jeho mluvčí. Pence a jeho tým však podle zdrojů z Bílého domu budou od nynějška pracovat v jiných budovách než prezident, aby se snížilo riziko vzájemné nákazy.

S nemocí z koronaviru už je v USA spojováno více než 207 000 úmrtí, infekce se v zemi s asi 330 miliony obyvatel potvrdila ve skoro 7,3 milionu případů. Obě americké bilance jsou v absolutním srovnání vyšší než statistiky z kterékoli jiné země, přičemž v USA každý den přibývají desetitisíce nákaz a stovky mrtvých. Prezident Trump dlouhodobě situaci zlehčuje a rozporuje některá stanoviska zdravotnických činitelů, zatímco odráží kritiku, že je zodpovědný za vysokou bilanci obětí.

„Diagnóza znamená tvrdou ránu pro prezidenta, který se ze všech sil snaží přesvědčit americkou veřejnost, že to nejhorší z pandemie už mají za sebou,“ uvádí AP. Dodává, že Bílý dům nedokázal Trumpa uchránit před nákazou, přestože má přístup k „takřka neomezeným prostředkům“. To prý povede k otázkám, zda je vůbec možné ve zbytku USA při obnovování ekonomických a společenských aktivit ochránit zaměstnance, studenty a širokou veřejnost.

Nový vývoj prezidentovi dál komplikuje volební souboj o Bílý dům, v němž je podle průzkumů mírným favoritem kandidát Demokratické strany Joe Biden. Podle NYT se Trump musí na určitý čas stáhnout z předvolebního boje, ať už u něj bude průběh nemoci covid-19 jakýkoli.

Biden v pátek na twitteru popřál společně se svou ženou Jill Trumpovi a první dámě rychlé zotavení. „Budeme se nadále modlit za zdraví a bezpečí prezidenta a jeho rodiny,“ napsal demokratický kandidát.

Na pátek měl původně prezident naplánované dvě předvolební akce, z toho jednu na Floridě, o víkendu chtěl vystoupit na dvou mítincích ve Wisconsinu. Oba uvedené státy jsou z pohledu volební matematiky mimořádně významné. V aktualizovaném prezidentově rozvrhu na pátek podle amerických médií zůstala jediná položka, a to „telefonát na téma covidu-19 a podpory pro zranitelné seniory“.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat