Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kritikům Trumpa se nelíbí výhrůžky armádou ani pózování s Biblí, jemuž předcházel agresivní zásah policie

Prezident Donald Trump u kostela poblíž Bílého domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump u kostela poblíž Bílého domu. | foto: ČTK

Washington Špičky opozičních demokratů v pátek kritizovaly prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že pro potlačení současných nepokojů spojených s úmrtím zatýkaného černocha George Floyda povolá do některých států armádu i veškeré nutné federální civilní zdroje. Odmítavou reakci si rovněž vysloužilo jeho pózování s biblí před kostelem poblíž Bílého domu, odkud policie krátce předtím s použitím gumových projektilů vyhnala stovky pokojně protestujících lidí.

Jedním z prvních, kteří na Trumpova slova zareagovali, byl prezidentův pravděpodobný protikandidát v listopadových volbách Joe Biden, podle nějž prezident používá americkou armádu proti Američanům.

K němu se zanedlouho připojili někteří demokratičtí členové Kongresu a guvernéři, které Trump v pondělí rovněž nařkl z toho, že proti demonstrantům postupují příliš slabě. „Říkat, že povolá armádu, je zkrátka směšné. Jsou to jen jeho výhrůžky a zastrašování (místních) komunit,“ řekla členka Sněmovny reprezentantů za Kalifornii Karen Bassová.

„Prezident opakovaně prokázal, že je neschopný vládnout a neprojevil zatím nic kromě falešného siláctví po celou dobu chaosu, který doprovází jeho prezidentství,“ uvedl ve vyjádření guvernér státu Washington Jay Inslee. „Násilnosti nezmírníte tím, že vyšlete do ulic vojáky,“ prohlásila guvernérka státu Oregon Kate Brownová. „Trump chce po guvernérech, aby povolali Národní gardu, ukázali tak sílu a zastrašili veřejnost. Chci, aby bylo jasné, že veřejnost může při tomto značně potřebném volání po reformách bez obav pozvednout svůj hlas,“ dodala demokratická politička.

Trump, který se v proslovu v Růžové zahradě Bílého domu nazval „prezidentem zákona a pořádku“, si však vysloužil pochvalu od svých spolustraníků ze Senátu. „Řekl bych, že prezidentovy komentáře z Růžové zahrady byly důležité. Byly významné. Byly procítěné. Myslím, že nás vedou správným směrem,“ prohlásil senátor Tim Scott v televizi Fox News.

Prezidentův závazek tvrdšího přístupu k demonstrantům rezonoval i mezi komentátory amerických médií. Konzervativní moderátor Tucker Carlson z Trumpovi nakloněné stanice Fox News se poněkud vzácně do prezidenta opřel. Vadilo mu přitom, že Trump dosud nepostupoval dostatečně tvrdě. „Můžete opakovaně říkat trapné věci v televizi,“ řekl moderátor v monologu adresovaném přímo prezidentovi. „Všechno vám bude odpuštěno, pokud ochráníte svůj lid. Pokud jej ale neochráníte (...), pak je konec. Lidé vám neodpustí slabost,“ dodal Carlson.

Moderátor televize CNN Anderson Cooper, jenž je k nejmocnějšímu muži světa spíše kritický, zase Trumpa označil za „rádoby válečného prezidenta“. „Prezident si zřejmě myslí, že dominovat pokojným protestům, dominovat černochům, je zákon a pořádek,“ poznamenal Cooper.

Silnou kritiku si prezident vysloužil rovněž od biskupky Mariann Buddeové, do jejíž diecéze spadá kostel naproti Bílému domu, který byl o víkendu lehce poničen při protestech a před nímž se nechal Trump krátce fotografovat s biblí v ruce. „Ráda bych se vyjádřila jasně: prezident právě použil bibli, nejsvětější text židokřesťanské tradice, a bez povolení jeden z kostelů v mé diecézi jako jeviště pro sdělení zprávy, jež je v přímém rozporu s Ježíšovým učením,“ řekl biskupka. „Distancujeme se od buřičského jazyka tohoto prezidenta. Jsme následovníky někoho, kdo žil pokojný život obětavé lásky,“ dodala. „Nemůžu uvěřit to, co jsem zrovna viděla na vlastní oči,“ poznamenala k Trumpově vystoupení.

Prezidentovo chování se nelíbí ani některým členům jeho Republikánské strany. „Existuje základní - ústavou dané - právo protestovat a jsem proti tomu, aby byl poklidný protest rozháněn kvůli fotografování, při němž je Slovo boží použito jako rekvizita,“ řekl republikánský senátor za Nebrasku Ben Sasse. „Pokud se ptáte, zda se má nasadit slzný plyn, aby byla vyklizena cesta a prezident se mohl nechat vyfotit, odpověď, zní ?ne ?“, řekl serveru Politico jihokarolínský senátor Tim Scott. Britská BBC připomíná, že jde o jediného černošského člena Senátu za republikány.

V podobném duchu se vyjádřili rovněž dva nejvýše postavení demokratičtí členové Kongresu Nancy Pelosiová a Chuck Schumer ve společném prohlášení. „Používat slzný plyn na pokojné protestující bez provokace jen proto, aby prezident mohl pózovat na fotku před kostelem, je zneuctěním veškerých hodnot, která nás víra učí,“ uvedli zákonodárci.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!