10. června 2017 21:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump příští týden odvolá Obamovy vstřícné kroky vůči Kubě, píše deník

Obama při ceremoniálu na náměstí Revoluce v Havaně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obama při ceremoniálu na náměstí Revoluce v Havaně. | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack Obama. Napsal to americký zpravodajský server Politico. Trumpovo rozhodnutí se má týkat zpřísnění podmínek pro cestování a obchod.

Obama obnovil s komunistickým sousedem diplomatické vztahy v prosinci 2014 a po několika měsících se vydal do Havany. Loni v prosinci, krátce před Obamovým odchodem z Bílého domu, se Spojené státy poprvé zdržely při tradičním hlasování v OSN o rezoluci vyzývající ke zrušení hospodářského embarga vůči Kubě.

Trump loni v předvolební kampani tvrdil, že dokáže s Kubou vyjednat „daleko lepší“ formu vzájemných styků než Obama. Upozorňoval, že dřívější prezident uvolnil vztahy s ostrovem s pomocí exekutivních příkazů, a tudíž stejnou cestou může on sám jeho rozhodnutí změnit.

Prezident Trump na tiskové konferenci.
Barack Obama a Raúl Castro se setkali v Havaně.

Po nástupu do Bílého domu Trump o Kubě často nemluvil, připomíná Politico. Údajně ale teď zvažuje odvolání nejméně části Obamových dekretů o normalizaci vztahů s Havanou. Bude se snažit uspokojit kubánsko-americkou komunitu na Floridě, kterou reprezentují ostře protikubánští republikánští poslanci Marco Rubio a Mario Diaz-Balart. Že by Trump zavřel americké velvyslanectví v Havaně ale nelze očekávat, uvedl server.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.