20. prosince 2017 11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Budeme sledovat, kdo hlasuje proti nám. Trump chce detaily o hlasování OSN o Jeruzalému

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy budou pečlivě sledovat očekávané čtvrteční hlasování o Jeruzalému ve Valném shromáždění (VS) OSN a zaznamenají státy, které budou hlasovat proti americkému rozhodnutí. Oznámila to americká zástupkyně při OSN Nikki Haleyová. VS OSN na čtvrtek svolalo mimořádné zasedání kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

V Radě bezpečnosti OSN neprošla kvůli americkému vetu rezoluce navržená Egyptem a Palestinci. Rezoluce případně přijatá Valným shromážděním nebude závazná. Návrh jejího textu má americké rozhodnutí odmítnout.

19.prosince 2017 v 23:08, příspěvek archivován: 20.prosince 2017 v 11:46

At the UN we're always asked to do more & give more. So, when we make a decision, at the will of the American ppl, abt where to locate OUR embassy, we don't expect those we've helped to target us. On Thurs there'll be a vote criticizing our choice. The US will be taking names. https://t.co/ZsusB8Hqt4

Haleyová v úterý na twitteru napsala, že po Spojených státech se stále chce, „aby dělaly a dávaly více“. „A když učiníme rozhodnutí a prosadíme vůli občanů o tom, kam umístíme SVÉ velvyslanectví, neočekáváme, že se proti nám postaví ti, jimž jsme pomohli,“ napsala diplomatka.

Trump v prosinci vydal pokyn, aby ministerstvo zahraničí začalo připravovat přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, což je v rozporu s praxí minulých administrativ a také s názorem většiny zemí. Status Jeruzaléma má vzejít z dohody o palestinské státnosti.

„Prezident bude toto hlasování sledovat a požádal, abych informovala o těch, kdo budou hlasovat proti nám. Děkuji, že to berete v úvahu, neváhejte se obrátit na mne nebo na můj tým,“ napsala Haleyová v dopise, který rozeslala zástupcům členských zemí OSN. Očekává se, že většina jich rezoluci o odmítnutí Trumpova rozhodnutí podpoří.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz