2. února 2017 9:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump zavěsil premiérovi Austrálie. Chce přezkoumat ‚hloupou‘ dohodu o migrantech

Ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump chce přezkoumat „hloupou dohodu“ o přesídlení až 1250 žadatelů o azyl z australských záchytných táborů na ostrovech v Tichém oceánu, kterou země uzavřely ještě v době vlády Baracka Obamy. Trump to uvedl na twitteru krátce poté, co list The Washington Post (WP) informoval, že americký prezident nedávný předčasně ukončil napjatý telefonický rozhovor s australským premiérem Malcolmem Turnbullem.

Podle listu The Washington Post označil Trump telefonát s australským premiérem za „zdaleka nejhorší“, jaký dosud s představiteli cizích zemí vedl. Rozhovor plánovaný původně na hodinu ukončil nový šéf Bílého domu po 25 minutách, uvedl americký list.

Premiér Turnbull ve čtvrtek uvedl, že nedělní telefonát s Trumpem byl upřímný a otevřený, odmítl ale poskytnout jakékoli bližší informace o „soukromém“ hovoru. Skončil podle něj ale ve vší zdvořilosti.

„Věřili byste tomu? Obamova administrativa souhlasila, že přijme tisíce ilegálních imigrantů z Austrálie. Proč? Přezkoumám tuto hloupou dohodu,“ uvedl ve čtvrtek Trump na twitteru.

02.února 2017 v 04:55, příspěvek archivován: 02.února 2017 v 08:53

Do you believe it? The Obama Administration agreed to take thousands of illegal immigrants from Australia. Why? I will study this dumb deal!

Dohoda, o které Trump hovořil, se týká asi 1250 žadatelů o azyl, které australské úřady zadržují v zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru. USA by na jejím základě měly tyto lidi, mezi nimiž jsou osoby převážně z Afghánistánu, Íránu a Iráku, přijmout na své území. Austrálie na oplátku souhlasila, že přijme migranty, kteří jsou v uprchlických táborech, jež spravují Spojené státy v Kostarice. Jde o osoby prchající před násilím v Guatemale, Hondurasu a Salvadoru.

Trumpovo vyjádření podle agentury Reuters vrhá další stín na dohodu, která byla už beztak v ohrožení kvůli dekretu, který americký prezident minulý týden podepsal. S okamžitou platností jím dočasně pozastavil program USA pro přijímání uprchlíků. Do odvolání rovněž zakázal vstup migrantům ze Sýrie a na 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem.

Trump podle WP v rozhovoru s Turnbullem označil dohodu za „nejhorší, jaká kdy byla uzavřena“, a Austrálii obvinil, že se snaží do Spojených států vyvézt „příští bostonské atentátníky“. Narážel tím na teroristický útok na bostonském maratonu v roce 2013, který spáchali čečenští bratři Džochar a Tamerlan Carnajevové, kteří v USA žili několik let.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!