26. dubna 2019 22:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump chtěl skrze Facebook popřát Melanii k narozeninám. Společnost reklamu stáhla, porušovala pravidla

Donald Trump a první dáma Melanie Trumpová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump a první dáma Melanie Trumpová. | foto: Reuters

WASHINGTON Facebook v pátek deaktivoval sérii reklam od volebního štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa šířených při příležitosti narozenin první dámy Melanie Trumpové. Sdělení obsaženou formulací „pozor dámy“ porušovala zásady sociální sítě, která nepovoluje v reklamách uvádět osobní vlastnosti, tedy například pohlaví, osob, na něž cílí. Trumpova kampaň své materiály upravila, aby pravidlům vyhovovaly.

Facebook zakročil až poté, co na zjevné porušení zásad ve čtvrtek upozornil novinář Judd Legum na svém webu Popular Information. „Asi 12 hodin poté, co byl tento článek zveřejněn, potvrdil zástupce Facebooku, že stovky reklam Trumpovy kampaně porušovaly jeho pravidla. Facebook uvedl, že reklamy deaktivoval,“ napsal Legum. 

Série reklam ve jménu amerického prezidenta cílila na ženy ve státě Texas následujícím sdělením: „Naše fantastická první dáma Melania za den slaví narozeniny a já pro ni chci udělat něco výjimečného. Naším cílem je, aby milion Američanů podepsal přáníčko a popřál Melanii vše nejlepší.“ Každá z reklam sponzorovaných skupinou Trump Make America Great Again Committee byla adresována „dámám“ v jistém texaském městě.

Zásady pro inzerci na facebooku však neumožňují „uvádět či naznačovat osobní vlastnosti“ adresátů. Reklama je tak například může nabádat, aby se seznámili se seniory, formulace „seznamte se s dalšími seniory“ je však nepřijatelná.

Smysl pravidel?

Z facebookové „knihovny reklam“ je patrné, že Trumpova kampaň nyní v materiálech týkajících se narozenin první dámy vypustila původní oslovení a nahradila jej prostým „Pozor!“ V dalších materiálech určených pro voliče ve státě Missouri podle Popular Information doplnil volební štáb titulek o slova „...a pánové“.

Facebook loni ohlásil přísnější regulaci politické reklamy na své platformě, avšak není zcela jasné, jak monitoruje dodržování pravidel o jejím obsahu. Legumovi společnost sdělila, že její systém pro kontrolu reklam „se opírá především o automatizované nástroje, které srovnávají reklamy s příslušnými pravidly“. Trumpův tým prý provozovatel sociální sítě upozornil, aby svou inzerci zásadám přizpůsobil.

„Jaký je ale smysl pravidel Facebooku, jestliže nejsou vymáhána ještě před publikací? Za aktuálního stavu vám v nepravděpodobném případě, že vás chytnou, řeknou, abyste problém napravili. Nic vás nenabádá k tomu, abyste pravidla dodržovali od začátku,“ komentoval záležitost Legum.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...