Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump chtěl prý mít svůj obličej na slavném Mount Rushmore. Bílý dům proto oslovil i guvernérku Jižní Dakoty

Donald Trump před národním památníkem Mount Rushmore 3. července 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump před národním památníkem Mount Rushmore 3. července 2020. | foto: ČTK

Washington/Praha Prezident Donald Trump se měl snažit přidat svůj obličej na monument Mount Rushmore v Jižní Dakotě, na kterém jsou vytesané tváře čtyř amerických prezidentů. Minulý rok kvůli tomu zaměstnanci Bílého domu údajně kontaktovali guvernérku zmíněného státu Kristi Noemovou, napsal deník The New York Times (NYT). Trump tvrzení označil za fake news, ovšem poznamenal, že se nejedná o špatný nápad.

Noemová vstoupila do úřadu v roce 2018 a jednou z jejích priorit bylo zajistit, aby prezident Trump oslavil den nezávislosti u Mount Rushmore, původně posvátné indiánské skály, do které ve 30. letech vytesali Američané obličeje čtyř velkých prezidentů - George Washingtona, Thomase Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta.

Prezident Trump s první dámou Melanií Trumpovou vystoupil v předvečer Dne...
Prezident Donald Trump pozoruje přelet U.S. Navy Blue Angles u Mount Rushmore.

Když guvernérka poprvé přijela do Bílého domu, Trump ji uvítal v Oválné pracovně. „Řekla jsem mu: ‚Pane prezidente, měl byste někdy přijet do Jižní Dakoty. Máme tam Mount Rushmore‘,” cituje političku CNN. „A on řekl: ‚Víte, že jsem vždy snil o tom, mít na Mount Rushmore vytesaný svůj obličej?‘” Guvernérka si nejprve myslela, že prezident žertuje. „Začala jsem se smát. Ale on se nesmál, byl úplně vážný,” popisuje.

Minulý rok pak podle NYT do guvernérčiny kanceláře zavolal pracovník Bílého domu a ptal se jí, jaký je postup pro přidání dalšího obličeje na jeden z nejznámějších pomníků v USA. Autoři článku se odvolávají na zdroj z republikánské strany. Co tehdy guvernérka odpověděla, není známé. Stejně tak se neví, zda Trump stále o vytesání svého obličeje do skály usiluje, nebo ne.

V pátek Trump na Twitteru napsal, že se jedná o smyšlený příběh a že se guvernérce o svém obličeji na monumentu nezmiňoval. „S ohledem na všechny ty věci, které jsem během prvních tří a půl let dokázal, možná více než kdokoli jiný přede mnou, to zní jako dobrý nápad,” napsal prezident. Žertovně také sdílel svou fotku s hlavou na úrovni vytesaných prezidentů. Mluvčí Bílého domu se zatím k tématu nevyjádřila.

Podle NYT guvernérka následně při prezidentově návštěvě Jižní Dakoty v roce 2020 Trumpovi věnovala repliku monumentu s jeho obličejem, která měřila asi 120 centimetrů. Když prezidenta během oficiálních oslav uváděla na podium před čtyřmi obličeji jeho předchůdců, byla plná chvály. Přirovnala ho k Theodorovi Rooseveltovi, vzdala obdiv jeho odvaze a odsoudila přítomné demonstranty, kteří protestovali proti Trumpovi i kvůli samotnému pomníku, který v Americe mnozí vnímají jako akt pošlapání dědictví původních obyvatel.

Trump si se zmíněným nápadem pohrával i během shromáždění v Youngstownu v roce 2017, píše server CNN. „Zeptal bych se, jestli si myslíte, že jednou budu na Mount Rushmore, ale je tu problém. Kdybych úplně žertoval, jen si dělal legraci, tak falešná média napíší ‘on věří, že by měl být na Mount Rushmore.’ Tak já to nebudu říkat, OK?” řekl tehdy Trump svým fanouškům.

Do jaké míry Trump realizaci svého „velkého snu” myslel vážně, není jasné. Vytesávat další obličej do skály je ale každopádně nemožné, což říkají místní průvodci turistům neustále. „Už není žádný prostor, do kterého by se dalo tesat,” řekla pro server Arcus Leader zaměstnankyně Mount Rushmore Maureen McGee-Ballingerová. „Vypadá to sice, že nalevo od Washingtona nebo napravo od Lincolna je ještě nějaké místo. Vpravo je to ale optická iluze a vlevo se do skály nedá tesat,” uvádí.

V minulosti se už objevilo mnoho iniciativ, které chtěly na skálu umístit pátého prezidenta. Mezi kandidáty byli například Franklin D. Roosevelt, John F. Kennedy nebo Barack Obama.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...