Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump chválil šéfa pošty, ačkoliv prý nezná jeho kroky. Obavy o listopadové volby pokračují

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: AP/ČTK

Americký prezident Donald Trump při večerní tiskové konferenci čelil řadě otázek na dění uvnitř americké pošty, které v posledních dnech vyvolává obavy související s průběhem listopadových voleb. Šéf Bílého domu reagoval chválou na adresu nedávno jmenovaného šéfa poštovní služby Louise DeJoye, jeho konkrétní kroky ale nekomentoval, protože prý neví, co DeJoy dělá.

Dále prohlásil, že na výsledek prezidentské volby se kvůli problémům s korespondenčními hlasy možná bude čekat „měsíce nebo roky“.

Poštovní služba Spojených států (USPS) bude zřejmě stěžejní součástí listopadových voleb, protože v důsledku epidemie covidu-19 se očekává enormní zájem o dálkové hlasování. V posledních dnech ovšem sílí obavy, že mnoho hlasovacích lístků se nepodaří dostatečně rychle zpracovat. Důvodem jsou zejména čerstvézprávy o vyřazování strojů na třídění pošty z provozu či svědectví o odstraňování poštovních schránek z ulic amerických měst.

DeJoy, kterého deník The New York Times označuje za Trumpova spojence a štědrého sponzora Republikánské strany, se vedení USPS chopil v květnu. Následně ve vládní agentuře zahájil škrty, které mají už nyní podle světových zpravodajských agentur za následek zpoždění při doručování zásilek.

„Nevím, co dělá. Mohu vám jenom říct, že je to velmi chytrý muž,“ odpověděl v sobotu večer Trump na otázku reportérky, která se týkala zmíněných operačních změn. „Nemluvil jsem s ním o tom,“ dodal.

Předtím DeJoye označil za „velmi talentovaného muže“ a „vynikajícího“ podnikatele, který chce USPS „znovu učinit skvělou“. Prezident zároveň obvinil Demokratickou stranu z toho, že odmítá vyčlenit potřebné prostředky pro poštovní službu. Ve čtvrtek přitom Trump vyjádřil nesouhlas s demokraty navrhovaným balíčkem krizových ekonomických opatření, přičemž jako jeden z důvodů svého nesouhlasu uvedl plánovanou finanční injekci pro USPS ve výši několika miliard dolarů.

Agentura AP napsala, že za současných okolností se rýsuje scénář, v němž budou miliony odeslaných hlasovacích lístků diskvalifikovány kvůli pozdnímu doručení příslušným orgánům. Představitelé Demokratické strany kvůli tomu bijí na poplach a Trumpa obviňují ze snahy zbavit některé Američany volebního práva. Znepokojení už vyjádřilo i několik republikánských politiků, a to v souvislosti se zprávami o pomalejším doručování léků a zdravotnického materiálu.

Přední demokratičtí členové Sněmovny reprezentantů v čele s její předsedkyní Nancy Pelosiovou nyní podle zdrojů amerických médií zvažují, že brzy ukončí probíhající prázdniny legislativního sboru, aby mohli zákonodárci do dění kolem poštovní služby promluvit. Aktuálně nemá sněmovna na programu žádná hlasování až do třetího zářijového týdne.

„Zavolal jsem dnes předsedkyni Pelosiové a požádal jsem ji, aby ihned obnovila zasedání sněmovny... Musíme předvolat generálního poštmistra (DeJoye), a nedostaví-li se, měli bychom poslat seržanta sněmovny, aby jej zatkl,“ napsal večer na twitteru demokratický kongresman Jim Cooper. Pelosiová už v pátek obvinila Trumpovu administrativu ze snahy ztížit poště její práci a vyzvala Američany, aby s odesíláním hlasovacích lístků neotáleli.

O možných problémech s doručováním volebních lístků v sobotu hovořil i Trump. „S všeobecným poštovním hlasováním budete mít katastrofální situaci... Většinou na konci večera (během volební noci) řeknou ‚Donald Trump vyhrál volby, Donald Trump je vašim novým prezidentem,‘ nebo něco takového. Ale víte co? Možná to (u nadcházející volby) nebudete vědět... celé měsíce nebo i roky, protože ty lístky budou všechny ztracené, budou pryč,“ řekl.

Šéf Bílého domu dlouhodobě tvrdí, že hlasování skrze poštu provází značné nesrovnalosti, ačkoli dosavadní zkušenosti amerických států ukazují, že korespondenční hlasování je stejně bezpečné jako kterákoli jiná metoda. V roce 2016 podle agentury Reuters možnost hlasovat na dálku využila asi čtvrtina voličů.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...